• Aktualności

          • LAUREACI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO  „PODLASCY ŻYDZI”
            • LAUREACI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO „PODLASCY ŻYDZI”

            • Dn. 30 listopada 2023 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego w Białymstoku odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla wyróżnionych uczestników III edycji Konkursu Historycznego pt. „Podlascy Żydzi” zorganizowanego przez Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku.

              Patronat Honorowy nad konkursem objęli: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Białegostoku, Białostocki Ośrodek Kultury - Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz patroni medialni: TVP 3 BIAŁYSTOK i Polskie Radio Białystok.

              Celem konkursu było przede wszystkim upamiętnienie 80. rocznicy powstania w getcie białostockim, zainteresowanie uczniów historią regionalną swojej „Małej Ojczyzny”, popularyzowanie wiedzy na temat społeczności żydowskiej i funkcjonowania sztetli na Podlasiu, ale także zainspirowanie do pracy twórczej i rozwijania własnej kreatywności.

              Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa podlaskiego. Zgodnie z regulaminem prace mogły być wykonane w 3 kategoriach: prezentacja multimedialna, praca literacka, praca plastyczna.

              Na konkurs wpłynęło 110 prac, spośród których w gronie wyróżnionych znalazło się czworo uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Suchowoli pod kierunkiem pani Małgorzaty Bagińskiej. A są to:

              Damian Misiewicz, kl. 7a - I miejsce (prezentacja multimedialna)

              Dawid Koratkiewicz, kl. 7a – II miejsce (praca plastyczna)

              Aleksandra Sławińska, kl. 8a – III miejsce (praca plastyczna)

              Dawid Misiewicz, kl. 5a – wyróżnienie (praca plastyczna)

              Oprócz wyróżnionych laureatów w konkursie udział wzięli: Sofia Ben Hassine (kl. 7a) oraz uczennice z klasy 6a: Katarzyna Bugajska, Zofia Kiśluk, Izabela Lewicka.

              Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów oraz nieustającej pasji w poszukiwaniu nowych wyzwań!

          • ANDRZEJKI
            • ANDRZEJKI

            • Dawniej andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Nadal są jednak wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

              „Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji”.

              I tak właśnie było też w naszej szkole. 30 listopada MSU z pomocą koleżanek i kolegów z klas III zorganizował Salon Wróżb Andrzejkowych. Ogromnym powodzeniem cieszyły się ciasteczka z wróżbą, losowanie karteczek, imion, rzucanie kostkami. Zabawy te dostarczyły dzieciom wielu przeżyć i emocji, chociaż wszyscy traktowaliśmy je trochę z przymrużeniem oka.

          • PSZCZOŁA BOHATER W III KLASIE
            • PSZCZOŁA BOHATER W III KLASIE

            • 29 listopada uczniowie klasy III a gościli na zajęciach pana Dariusza Makarewicza, który wyjątkowo interesująco opowiadał o pszczołach, o ich życiu, zwyczajach, a także ich znaczeniu w przyrodzie. Uczniowie mogli poznać budowę ula, dotknąć ramek, powąchać pyłku i posmakować miodu, jabłuszek i soku. Zajęcia te odbywały się w ramach projektu Akademia Pszczoły Bohatera. Na pewno zachęciły wszystkich do zgłębiania wiedzy o tych pożytecznych owadach.

          • AKADEMIA PSZCZOŁY BOHATERA
            • AKADEMIA PSZCZOŁY BOHATERA

            • Uczniowie klas drugich rozpoczęli realizację projektu "Akademia Pszczoły Bohatera ".

              Celem projektu jest zwrócenie uwagi jak ważną rolę odgrywają pszczoły w ekosystemie oraz kształtowanie postaw prośrodowiskowych uczniów. Podczas zajęć z nauczycielem biologii panem Dariuszem Makarewiczem, który jest jednocześnie pasjonatem pszczół, dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o tych bardzo pożytecznych owadach.