• Aktualności

      • UWAGA! APARATY W DŁOŃ!

      • W związku z rozpoczynającymi się w Polsce obchodami jednych z najważniejszych patriotycznych świąt, a także zbliżającym się Europejskim Dniem Solidarności Międzypokoleniowej chcielibyśmy zaprosić wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM pod hasłem "RODZINNA BIAŁO-CZERWONA".

       Zachęcamy do kreatywnej i pomysłowej interpretacji proponowanego tematu prac. Zrób zdjęcie z elementem patriotycznym, zaangażuj w to swoje rodzeństwo, rodziców, dziadków, pradziadków! Pokaż nam wielopokoleniowość Polaków w barwach biało-czerwonych!

       Pamiętajcie także o zapoznaniu się z regulaminem!

     • #AJAKBOX W KLASIE I B
      • #AJAKBOX W KLASIE I B

      • W środę, 24 kwietnia w naszej klasie pojawiło się tajemnicze, wielkie pudło. Ku wielkiemu zaskoczeniu dzieci, z pudła wyleciał balon w kształcie litery A, z przyczepionym listem. Okazało się, że jest to niespodzianka od Fundacja A jak i Przedszkola Ala i As.Po rozpakowaniu zawartości dzieci z wielkim zaangażowaniem i ciekawością, przystąpiły do wykonania zadań zaproponowanych przez terapeutów z Fundacji. Podczas zabaw uczniowie wykorzystywali zmysły: wzroku, słuchu i dotyku. Pierwszoklasiści przekonali się, że czasem proste, codzienne czynności są bardzo trudne do wykonania, zwłaszcza, gdy ma się na rękach grube, kucharskie rękawice, na oczach okulary z naklejkami, a w tle słychać głośne, rozpraszające odgłosy.Zadania ukryte w boxie miały na celu zwiększenie wiedzy i świadomości uczniów na temat wrażliwości sensorycznych i zaburzeń ze spektrum autyzmu. Nasze zajęcia dostarczyły dzieciom wielu wrażeń, emocji i cennych doświadczeń oraz uwrażliwiły uczniów na potrzeby drugiego człowieka.

     • KOLEJNE BOXOWE WYZWANIA I NIESPODZIANKI
      • KOLEJNE BOXOWE WYZWANIA I NIESPODZIANKI

      • W związku z tym, że mamy kwiecień, a jest to miesiąc akceptacji autyzmu nasze kolejne grupy uczniów biorą udział w zajęciach poświęconych przybliżeniu tej tematyki pod hasłem #ajakbox. Na lekcji jest wesoło, ale też bardo intensywnie - co widać na zdjęciach. Uczniowie nie tracąc zapału zmierzyli się z iluzjami, różnymi punktami widzenia, a także starali się udowodnić, że potrafią sznurować buty nawet w kuchennych rękawicach i naszych szalonych programowych okularach. Fundacja A jak zaserwowała nam prócz różnorodnych materiałów także słodką niespodziankę.

      • EUROPEJSKI DZIEŃ SOLIDARNOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ

      • Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej obchodzony jest 29 kwietnia każdego roku. Jest to święto mające na celu podkreślenie znaczenia solidarności i współpracy pomiędzy różnymi pokoleniami. Dzień ten przypomina nam o konieczności wzajemnego szacunku, zrozumienia i wsparcia między młodszymi i starszymi osobami.

     • SZKOLNE OBCHODY ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
      • SZKOLNE OBCHODY ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

      • Tegoroczna uroczystość poświęcona upamiętnieniu jednego z najważniejszych wydarzeń historycznych z przeszłości naszego kraju była radosnym wydarzeniem. Nie zabrakło tańca, śpiewu oraz elementów dramowych, które przybliżyły widzom najważniejsze momenty oraz postaci z momentu dziejowego związanego z pierwszą europejską konstytucją.

     • SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W NADLEŚNICTWIE DOJLIDY
      • SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W NADLEŚNICTWIE DOJLIDY

      • Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie zostali docenieni w Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Fotograficznym pt. "Wszystko o lesie". Wręczenie nagród odbyło się 25 kwietnia 2024 roku w Szkółce Leśnej „Orzechówka” w miejscowości Ponikła. Komisja Konkursowa z Nadleśnictwa Dojlidy oceniła prace uwzględniając kreatywność, walory estetyczne, zgodność z kategorią i czytelność przekazu. W konkursie wzięły udział 33 szkoły, z których wpłynęło aż 178 prac. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów, pośród których uczeń kl. 7A, Dawid Koratkiewicz zajął II miejsce, natomiast Weronika Zaniewska z kl. 6B i Piotr Staranowicz z kl. 7B otrzymali wyróżnienia. Należy też docenić prace uczennic z kl. 6B - Kornelii Marchel oraz Laury Zaworskiej. Po wręczeniu nagród odbyło się ognisko z kiełbaskami. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów interesujących się przyrodą i wrażliwością na jej piękno. Życzymy dalszych sukcesów i kreatywności w działaniu!

     • NASI W TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
      • NASI W TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

      • 24 kwietnia w Sokółce odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

       Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 5b: Dorota Wysocka, Maja Kiszło, Błażej Luty i Daniel Skibicki, a także uczniowie klasy 6a i 7a Hanna Sawicka, Damian Misiewicz i Szymon Sztuk.

       Zawody składały się z następujących konkurencji:

       - test z przepisów ruchu drogowego,

       - jazda sprawnościowa rowerem po torze przeszkód,

       - jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego,

       - praktyczny sprawdzian umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

       W klasyfikacji końcowej nasi zawodnicy zajęli III MIEJSCE. Serdecznie gratulujemy.

     • WIZYTA W BIAŁOSTOCKIM TEATRZE LALEK
      • WIZYTA W BIAŁOSTOCKIM TEATRZE LALEK

      • 25 kwietnia uczniowie klas drugich i trzecich wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. Dzieci obejrzały spektakl " O Rybaku i złotej rybce" w Białostockim Teatrze Lalek. Po spektaklu udały się do Piwnicy Białostockiego Teatru, gdzie obejrzały mnóstwo lalek i rekwizytów wykorzystywanych podczas przedstawień. Kolejnym punktem wycieczki była Strefa Wysokich Lotów, gdzie pod czujnym okiem trenerów uczniowe uczestniczyli w zorganizowanych zajęciach w-fu, nie zabrakło również swobodnej zabawy na trampolinach. To był udany, bardzo aktywny wyjazd.

     • SENSORYCZNA LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO
      • SENSORYCZNA LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO

      • Jakiś czas temu klasa 6a miała okazję wziąć udział w eksperymentalnej lekcji, podczas której został im "odebrany" zmysł wzroku. Uczestnicy mogli postrzegać otoczenie i wykonywać zadania dzięki pozostałym zmysłom lub współpracy między sobą. Pani Kasia wraz z Beatą, Natalką i Martyną przygotowały przedmioty, które pozostali musieli rozpoznać po dotyku, opisać je krótko, dodatkowym utrudnieniem były hałasy emitowane przez prowadzących. Szóstoklasiści poradzili sobie z rozpoznawaniem zapachów najpopularniejszych przypraw. Zdecydowanie jako najtrudniejsze wszyscy uznali określenie swojego położenia w sali oraz kierunków okno - drzwi.

       Zajęcia zostały zainicjowane wcześniejszym omówieniem lektury dodatkowej pt. "Między mną a czereśnią", której główna bohaterka - dziewczynka Mafalda - w przeciągu trwania powieści traci stopniowo wzrok i próbuje dostosować się do zmieniającej się dla niej rzeczywistości.

     • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI
      • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI

      • 23 kwietnia odbyło się spotkanie podsumowujące wszystkie działania realizowane w ramach obchodów Dnia Ziemi. Uczniowie klas I-III wykonali wiele inicjatyw, dzięki którym uczyli się jak dbać o naszą planetę.

       Oto kilka aktywności realizowanych przez dzieci: spotkanie z przedstawicielem Biebrzańskiego Parku Narodowego, wykonanie budek lęgowych dla ptaków, domków dla owadów, jeży i nietoperzy; wykonanie poidełek dla owadów; wyjazd klas trzecich do Biebrzańskiego Parku Narodowego; udział w różnego rodzaju akcjach: „Posadź z nami drzewo”, „Kubusiowi Przyjaciele Natury” oraz wiele innych ciekawych wydarzeń.

       Uczniowie wykazali się również wiedzą odpowiadając na stawiane im pytania, segregowali odpady. Dzieci otrzymały eko - zadania, które mogą realizować w domach wspólnie z rodzicami.

       Podczas spotkania nastąpiło także wręczenie nagród uczniom, którzy napisali wiersze dotyczące zdrowego odżywiania w konkursie pt: „Jem owoce, jem warzywa to na zdrowie dobrze wpływa”.

       Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania odśpiewali piosenkę „Ziemia wyspa zielona”.

     • SPOTKANIE Z EDUKATOREM Z BPN
      • SPOTKANIE Z EDUKATOREM Z BPN

      • W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi klasy IV-VI spotkały się z edukatorem z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pan Bogdan Browarski w ciekawy sposób przekazał uczniom wartościowe informacje dotyczące ochrony środowiska oraz przedstawił skutki zaśmiecania przyrody. Uczniowie mogli również poznać wiele ciekawostek przyrodniczych np. poznali budowę czaszki bobra lub różnicę pomiędzy porożem i rogami. Była to wartościowa lekcja, która zapadanie uczniom w pamięci.

     • KOLEJNA GRUPA ROZPAKOWAŁA BOX NIESPODZIANKĘ
      • KOLEJNA GRUPA ROZPAKOWAŁA BOX NIESPODZIANKĘ

      • Kolejna grupa - tym razem klasa 0b - otrzymała latający list. Zajęcia w ramach akcji #ajakbox we współpracy z Fundacja A jak zainteresowały dzieci. Każdy bardzo chętnie zgłaszał się do wykonywania poszczególnych zadań. Było ruchowo, było intelektualnie. Najbardziej spodobały się dzieciom zadania, które wykonują na co dzień, np. zapinanie bluzy na zamek, ale przy małym utrudnieniu w postaci okularów utrudniających widzenie.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
      • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

      • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku obchody tego święta organizowane są po raz 29-ty i odbywają się pod hasłem: "Języki rdzenne!". Hasło nawiązuje i promuje różnorodności językowe i wielojęzyczności na całym świecie. 23 kwietnia to również ważna data dla literatury. W tym dniu obchodzimy rocznice śmierci lub urodzin wybitnych pisarzy.

       Dzisiaj Koło Biblioteczne "SÓWKA" zorganizowało seanse głośnego czytania dla uczniów wszystkich klas 0-III. Członkini koła Kasia przedstawiła opowiadanie pt.: "Kotka Milusia" za pomocą Teatrzyku Kamishibai czyli Teatru Ilustracji. Dzieci z ciekawością wsłuchały się w opowieść z obrazkami, w której przedstawiane były kolejne fragmenty opowiadania o wygodnej kotce Milusi i samodzielnej myszce. Kto na tym skorzystał? Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie i...mała myszka:)

       W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli oraz czytelników naszej biblioteki do częstego sięgania po książki w różnej formie, a w szczególności po nowości wydawnicze zakupione do szkolnej biblioteki.


       ​​

     • PIĘCIOLATKI W AKCJI "A JAK BOX"
      • PIĘCIOLATKI W AKCJI "A JAK BOX"

      • Z przyjemnością chcemy poinformować, iż w naszej szkole ruszyły zajęcia z ramienia akcji "#ajakbox" skierowanej do przedszkolaków i uczniów klas I-III. Jest to druga edycja programu organizowanego przez Białostocką Fundacja A jak. Do akcji "A jak Box" zostało zakwalifikowanych 20 grup (10 przedszkolnych i 10 szkolnych) - w tym nasza grupa 5-latków oraz klasa 0b, 1a, 2b.

       Akcja ma związek z tym, że kwiecień jest miesiącem świadomości na temat autyzmu. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu, jak może funkcjonować w grupie osoba z takim zaburzeniem i wspólnie zastanowią się też jakiego wsparcia można jej udzielić, aby była istotną częścią społeczności. Przy okazji - jak widać na pierwszej fotorelacji - uczestnicy świetnie się bawili!

     • KONFERENCJA "BEZPIECZNA SZKOŁA W CYFROWYM ŚWIECIE"
      • KONFERENCJA "BEZPIECZNA SZKOŁA W CYFROWYM ŚWIECIE"

      • W ramach działań Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa województwa podlaskiego  odbyła się konferencja, w której udział wzięli zaproszeni dyrektorzy oraz nauczyciele z naszego województwa. Naszą szkołę reprezentowała pani pedagog - Katarzyna Grajewska.

       Celem spotkanie była ochrona mieszkańców województwa podlaskiego przed cyberprzestępczością, ograniczanie jej wpływu na życie codzienne mieszkańców, ich poczucia bezpieczeństwa, zdrowia i majętności. Dzięki współpracy podmiotów takich jak: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), TVP3 Białystok oraz Radia Białystok został podpisany list intencyjny w obecności wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego.

       Prelegenci (m. in. komendant CBZC, dr hab. Daniel Boćkowski, prof. UwB, dr Kamil Goryń, przedstawicielka Kuratorium Oświaty pani Alicja Okórowska) poruszyli temat zagrożeń, jakie czyhają na placówki oświatowe – to m.in. phishing, czyli metoda, w której oszust podszywa się pod inną osobę czy instytucję. Przedstawiono sposoby ochrony oraz zgłaszania takich sytuacji. Omówiono także zagadnienie cyberprzemocy wśród dzieci i higieny cyfrowej.

       Spotkanie zaowocowało wieloma cennymi spostrzeżeniami i wymianą wniosków wśród zgromadzonych, a także dało proaktyczne narzędzia, które usprawnią jeszcze bezpieczniejszą pracę naszej placówki.

       fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

     • UDZIAŁ W KONFERENCJI "POMÓC W KRZYWDZIE. JAK CHRONIĆ I WSPIERAĆ NASZE DZIECI?"
      • UDZIAŁ W KONFERENCJI "POMÓC W KRZYWDZIE. JAK CHRONIĆ I WSPIERAĆ NASZE DZIECI?"

      • 17 kwietnia 2024 roku Wojewoda Podlaski wraz z Podlaskim Związkiem Piłki Nożnej oraz Podlaskim Kuratorem Oświaty i Miastem Białystok zorganizowali konferencję „Pomóc po krzywdzie. Jak chronić i wspierać nasze dzieci?” dla zainteresowanych nauczycieli. Naszą szkołę reprezentowała pani Małgorzata Bagińska. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się w jaki sposób pomóc dzieciom krzywdzonym i jak do krzywdy nie dopuścić, dlaczego krzywda często związana jest z tajemnicą, co na to prawo – między innymi takie zagadnienia zostały poruszone podczas konferencji. Specjaliści przybliżyli również problematykę działań na rzecz pomocy dzieciom krzywdzonym, a także poruszyli temat Standardów Ochrony Dziecka. Swoimi doświadczeniami podzielili się m.in.: dr hab. Wioletta Danilewicz – pełnomocnik wojewody podlaskiego ds. dzieci i młodzieży, prof. Marek Konopczyński – pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Nieletnich, a także panie psycholożki i psychoterapeutki z Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza w Białymstoku. Konferencja była interesującym, a zarazem bardzo potrzebnym wydarzeniem.

       fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

     • A LAS ZIELONY SZUMI...
      • A LAS ZIELONY SZUMI...

      • Z piosenką na ustach, z lupami w ręce, uczniowie klas III wyruszyli 11 kwietnia do leśniczówki Trzyrzeczki na spacer do magicznie kolorowego, wiosennego lasu. Królowała soczysta zieleń młodych liści, przez którą przebijały się białe i żółte zawilce, filetowy groszek, fiołki, kokorycz, łuskiewnik i niebieskie przylaszczki. Dzieci rozpoznawały nazwy kwiatów, poznały warstwową budowę lasu. Pani Ani i pani Justyna, pracujące w  BPN zaprosiły także na spacer w koronach drzew. Jak to możliwe? Oglądając zdjęcia może znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

     • SUKCES NA ZAWODACH STRZELECKICH
      • SUKCES NA ZAWODACH STRZELECKICH

      • 17 kwietnia nasi uczniowie wystartowali w Finale Województwa Podlaskiego Igrzysk Młodzieży Szkolnej w strzelectwie sportowym zajmując 4 miejsce. Jest to doskonały wynik, gdyż musieli rywalizować z uczniami, którzy strzelanie mają w programie zajęć sportowych lub trenujących na co dzień w klubie strzeleckim "Kaliber". Chłopcy wystąpili w składzie: Damian Milewski, Damian Misiewicz, Przemek Wirkowski. GRATULACJE!!!

     • WARSZTATY DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
      • WARSZTATY DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

      • 15 kwietnia gościliśmy w naszej szkole pana dr Roberta Ćwikowskiego, który jest psychologiem, pedagogiem, specjalistą psychoterapii uzależnień, a także specjalistą przeciwdziałania przestępczości nieletnich. Spotkania z uczniami oraz rodzicami odbyły się w podziale na trzy grupy wiekowe: 4-6 klasy, 7-8 klasy oraz rodzice. Warsztaty dotyczyły tematu odpowiedzialności prawnej nieletnich za zachowania ryzykowne.

       Podczas spotkań dzieci, młodzież, ale również dorośli mogli zapoznać się z konsekwencjami prawnymi i odpowiedzialności prawną zgodnie ze swoim wiekiem. W zwiąkzu z tym, że prowadzący jest wieloletnim praktykiem to spotkania były bardzo ciekawe i angażujące publiczność. Nasi uczniowie, słuchali z zaciekawieniem i chętnie zadawali pytania. Natomiast rodzice  już zadeklarowali chęć udziału w kolejnym spotkaniu z panem Ćwikowskim.