• Aktualności

     • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
      • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

      • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku obchody tego święta organizowane są po raz 29-ty i odbywają się pod hasłem: "Języki rdzenne!". Hasło nawiązuje i promuje różnorodności językowe i wielojęzyczności na całym świecie. 23 kwietnia to również ważna data dla literatury. W tym dniu obchodzimy rocznice śmierci lub urodzin wybitnych pisarzy.

       Dzisiaj Koło Biblioteczne "SÓWKA" zorganizowało seanse głośnego czytania dla uczniów wszystkich klas 0-III. Członkini koła Kasia przedstawiła opowiadanie pt.: "Kotka Milusia" za pomocą Teatrzyku Kamishibai czyli Teatru Ilustracji. Dzieci z ciekawością wsłuchały się w opowieść z obrazkami, w której przedstawiane były kolejne fragmenty opowiadania o wygodnej kotce Milusi i samodzielnej myszce. Kto na tym skorzystał? Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie i...mała myszka:)

       W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli oraz czytelników naszej biblioteki do częstego sięgania po książki w różnej formie, a w szczególności po nowości wydawnicze zakupione do szkolnej biblioteki.


       ​​

     • PIĘCIOLATKI W AKCJI "A JAK BOX"
      • PIĘCIOLATKI W AKCJI "A JAK BOX"

      • Z przyjemnością chcemy poinformować, iż w naszej szkole ruszyły zajęcia z ramienia akcji "#ajakbox" skierowanej do przedszkolaków i uczniów klas I-III. Jest to druga edycja programu organizowanego przez Białostocką Fundacja A jak. Do akcji "A jak Box" zostało zakwalifikowanych 20 grup (10 przedszkolnych i 10 szkolnych) - w tym nasza grupa 5-latków oraz klasa 0b, 1a, 2b.

       Akcja ma związek z tym, że kwiecień jest miesiącem świadomości na temat autyzmu. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu, jak może funkcjonować w grupie osoba z takim zaburzeniem i wspólnie zastanowią się też jakiego wsparcia można jej udzielić, aby była istotną częścią społeczności. Przy okazji - jak widać na pierwszej fotorelacji - uczestnicy świetnie się bawili!

     • KONFERENCJA "BEZPIECZNA SZKOŁA W CYFROWYM ŚWIECIE"
      • KONFERENCJA "BEZPIECZNA SZKOŁA W CYFROWYM ŚWIECIE"

      • W ramach działań Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa województwa podlaskiego  odbyła się konferencja, w której udział wzięli zaproszeni dyrektorzy oraz nauczyciele z naszego województwa. Naszą szkołę reprezentowała pani pedagog - Katarzyna Grajewska.

       Celem spotkanie była ochrona mieszkańców województwa podlaskiego przed cyberprzestępczością, ograniczanie jej wpływu na życie codzienne mieszkańców, ich poczucia bezpieczeństwa, zdrowia i majętności. Dzięki współpracy podmiotów takich jak: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), TVP3 Białystok oraz Radia Białystok został podpisany list intencyjny w obecności wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego.

       Prelegenci (m. in. komendant CBZC, dr hab. Daniel Boćkowski, prof. UwB, dr Kamil Goryń, przedstawicielka Kuratorium Oświaty pani Alicja Okórowska) poruszyli temat zagrożeń, jakie czyhają na placówki oświatowe – to m.in. phishing, czyli metoda, w której oszust podszywa się pod inną osobę czy instytucję. Przedstawiono sposoby ochrony oraz zgłaszania takich sytuacji. Omówiono także zagadnienie cyberprzemocy wśród dzieci i higieny cyfrowej.

       Spotkanie zaowocowało wieloma cennymi spostrzeżeniami i wymianą wniosków wśród zgromadzonych, a także dało proaktyczne narzędzia, które usprawnią jeszcze bezpieczniejszą pracę naszej placówki.

       fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

     • UDZIAŁ W KONFERENCJI "POMÓC W KRZYWDZIE. JAK CHRONIĆ I WSPIERAĆ NASZE DZIECI?"
      • UDZIAŁ W KONFERENCJI "POMÓC W KRZYWDZIE. JAK CHRONIĆ I WSPIERAĆ NASZE DZIECI?"

      • 17 kwietnia 2024 roku Wojewoda Podlaski wraz z Podlaskim Związkiem Piłki Nożnej oraz Podlaskim Kuratorem Oświaty i Miastem Białystok zorganizowali konferencję „Pomóc po krzywdzie. Jak chronić i wspierać nasze dzieci?” dla zainteresowanych nauczycieli. Naszą szkołę reprezentowała pani Małgorzata Bagińska. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się w jaki sposób pomóc dzieciom krzywdzonym i jak do krzywdy nie dopuścić, dlaczego krzywda często związana jest z tajemnicą, co na to prawo – między innymi takie zagadnienia zostały poruszone podczas konferencji. Specjaliści przybliżyli również problematykę działań na rzecz pomocy dzieciom krzywdzonym, a także poruszyli temat Standardów Ochrony Dziecka. Swoimi doświadczeniami podzielili się m.in.: dr hab. Wioletta Danilewicz – pełnomocnik wojewody podlaskiego ds. dzieci i młodzieży, prof. Marek Konopczyński – pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Nieletnich, a także panie psycholożki i psychoterapeutki z Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza w Białymstoku. Konferencja była interesującym, a zarazem bardzo potrzebnym wydarzeniem.

       fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

     • A LAS ZIELONY SZUMI...
      • A LAS ZIELONY SZUMI...

      • Z piosenką na ustach, z lupami w ręce, uczniowie klas III wyruszyli 11 kwietnia do leśniczówki Trzyrzeczki na spacer do magicznie kolorowego, wiosennego lasu. Królowała soczysta zieleń młodych liści, przez którą przebijały się białe i żółte zawilce, filetowy groszek, fiołki, kokorycz, łuskiewnik i niebieskie przylaszczki. Dzieci rozpoznawały nazwy kwiatów, poznały warstwową budowę lasu. Pani Ani i pani Justyna, pracujące w  BPN zaprosiły także na spacer w koronach drzew. Jak to możliwe? Oglądając zdjęcia może znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

     • SUKCES NA ZAWODACH STRZELECKICH
      • SUKCES NA ZAWODACH STRZELECKICH

      • 17 kwietnia nasi uczniowie wystartowali w Finale Województwa Podlaskiego Igrzysk Młodzieży Szkolnej w strzelectwie sportowym zajmując 4 miejsce. Jest to doskonały wynik, gdyż musieli rywalizować z uczniami, którzy strzelanie mają w programie zajęć sportowych lub trenujących na co dzień w klubie strzeleckim "Kaliber". Chłopcy wystąpili w składzie: Damian Milewski, Damian Misiewicz, Przemek Wirkowski. GRATULACJE!!!

     • WARSZTATY DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
      • WARSZTATY DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

      • 15 kwietnia gościliśmy w naszej szkole pana dr Roberta Ćwikowskiego, który jest psychologiem, pedagogiem, specjalistą psychoterapii uzależnień, a także specjalistą przeciwdziałania przestępczości nieletnich. Spotkania z uczniami oraz rodzicami odbyły się w podziale na trzy grupy wiekowe: 4-6 klasy, 7-8 klasy oraz rodzice. Warsztaty dotyczyły tematu odpowiedzialności prawnej nieletnich za zachowania ryzykowne.

       Podczas spotkań dzieci, młodzież, ale również dorośli mogli zapoznać się z konsekwencjami prawnymi i odpowiedzialności prawną zgodnie ze swoim wiekiem. W zwiąkzu z tym, że prowadzący jest wieloletnim praktykiem to spotkania były bardzo ciekawe i angażujące publiczność. Nasi uczniowie, słuchali z zaciekawieniem i chętnie zadawali pytania. Natomiast rodzice  już zadeklarowali chęć udziału w kolejnym spotkaniu z panem Ćwikowskim.

     • MIĘDZYKLASOWE ELIMINACJE MŁODYCH RECYTATORÓW
      • MIĘDZYKLASOWE ELIMINACJE MŁODYCH RECYTATORÓW

      • 19 kwietnia odbyły się miedzyklasowe eliminacje młodych recytatorów z klas 2a, 2b i 3a do konkursu pod hasłem: "Wiosna otwiera nam oczy i serca".

       Uczniowie wspaniałe zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze o tematyce wiosennej. Niezwykle trudno było wyłonić reprezentantów. Poziom był bardzo wysoki.

       Gratulujemy wszystkim uczestnikom umiejętności, odwagi i zaangażowania.

       Trzymamy kciuki za uczniów, którzy pojadą do Chodorówki i zaprezentują swoje możliwości i umiejętności.

     • BAJKA MUZYCZNA "O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE"
      • BAJKA MUZYCZNA "O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE"

      • 16 kwietnia, uczniowie klas pierwszych obejrzeli aktywizującą bajkę muzyczną „O Rybaku i Złotej Rybce”, w wykonaniu Teatru Ence – Pence. Podczas słuchania bajki, dzieci wyruszyły w muzyczną, morską wyprawę i z zaangażowaniem włączyły się we wspólne tworzenie przedstawienia, stając się nie tylko odbiorcami, ale również twórcami. W trakcie muzycznej podróży pierwszoklasiści aktywnie słuchali muzyki, grali na instrumentach, twórczo wykorzystywali rekwizyty, odzwierciedlając tym samym świat ukazany w bajce.

     • RUSZYŁY EGZAMINY PRÓBNE ÓSMOKLASISTY
      • RUSZYŁY EGZAMINY PRÓBNE ÓSMOKLASISTY

      • Od dzisiejszego poranka nasi najstarsi uczniowie przystępują do próbnych egzaminów ósmoklasisty. Jako pierwszy na warsztat trafił język polski, już jutro czeka młodzież królowa nauk - matematyka, aby w środę zakończyć egzaminacyjny maraton i zmierzyć się z zadaniami z angielskiego oraz rosyjskiego.

       Trzymamy kciuki za naszych uczniów!

     • "LITERACKI SMS - POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW"
      • "LITERACKI SMS - POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW"

      • Ogólnopolski Konkurs Literacki dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych „LITERACKI SMS – POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW

       Uczniowie z klasy 7a: Sofia Ben Hassine, Damian Misiewicz i 7b: Piotr Staranowicz, rozwijali swój talent literacki biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim, Literacki SMS- poezja i proza na 160 znaków”. We współzawodnictwie uczestniczyło około 600 uczniów z całej Polski oraz ponad 200 nauczycieli.
       Konkurs miał na celu zachęcanie młodzieży do refleksji nad sobą i otaczającym światem. Pomagał odkrywać wrażliwość, zachęcał do formułowania sądów, opinii, ocen oraz nadania im literackiej, artystycznej formy. Rozwijał umiejętności językowe, zmuszając do jasnego i precyzyjnego wypowiadania się poprzez krótkie komunikaty. Uświadamiał młodzieży możliwości wykorzystania zdobyczy techniki dla celów artystycznych.

       Treść literackich SMS-ów dotyczyła szeroko pojętej egzystencji, np. codzienności, sfery uczuć, systemu wartości, wszystkiego, co wiąże się z hasłem: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?Dziękujemy za udział oraz zachęcamy do rozwijania swoich talentów w różnych dziedzinach.

     • LEŚNA SŁUŻBA HARCERSKA
      • LEŚNA SŁUŻBA HARCERSKA

      • Nasi harcerze sobotę spędzili w lesie biorąc aktywnie udział w akcji POSADŹMY RAZEM DRZEWO! Prócz sadzenia młodych brzóz i świerków przygotowali stanowisko zadaniowe dla uczestników akcji, które cieszyło się ogromną popularnością. Podczas integracji międzypokoleniowej i międzywyznaniowej mieli okazję także sami wziąć udział w zagadkach serwowanych przez Policję, OSP Suchowola , Nadleśnictwo Czarna Białostocka, Lasy Państwowe i Koło Seniora. Dodatkową przerwą od pracy był spacer z ornitologiem. Przy okazji posprzątali trasę swojego spaceru.

       To był niezapomniany dzień. Cali brudni i zadowoleni dziękujemy Centrum Trzech Kultur za ścisłą współpracę. Na pewno jest jest to nasz ostatni raz

     • SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM SZKOLNYM
      • SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM SZKOLNYM

      • W czwartek 11 kwietnia odbyło się spotkanie profilaktyczno – edukacyjne z lekarzem stomatologiem. Brali w nim udział uczniowie klas czwartych i piątych. Na spotkaniu pan stomatolog wyjaśnił jak należy prawidłowo myć zęby, ile czasu powinno trwać szorowanie czy jak często należy zmieniać szczoteczki. Uczniowie mieli również pytania do specjalisty, na które otrzymali rzetelne odpowiedzi. Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał pastę do zębów.

     • "PIOSENKI POKOLENIA NASZYCH RODZICÓW"
      • "PIOSENKI POKOLENIA NASZYCH RODZICÓW"

      • 9 kwietnia 2024 roku Katarzyna Żurkowska, uczennica klasy 6b wzięła udział w XV Konkursie "Piosenki pokolenia naszych rodziców", który odbył się w Tykocinie. Kasia otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!!!

     • ZDROWA UCZTA SMAKOSZA
      • ZDROWA UCZTA SMAKOSZA

      • Wolontariat szkolny również aktywnie włączył się w działania w ramach Światowego Dnia Zdrowia.

       „Pomoc ma kwitnącą moc”

       To tegoroczne hasło w kampanii „Pola nadziei”, w której nasza szkoła bierze udział już kolejny raz. Akcja ma na celu bezinteresowną pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom z całego województwa podlaskiego. 9 kwietnia włączyliśmy się do kampanii i zorganizowaliśmy Zdrową Ucztę Smakosza. Wolontariusze i nie tylko przygotowali zdrowe smakołyki, które rozeszły się w tempie błyskawicznym. Udało nam się uzbierać 1010 zł, które zostaną przekazane podopiecznym fundacji „Pomóż Im”.

       Wszystkim ogromnie dziękujemy za wsparcie naszej akcji, jak zwykle mogliśmy na Was liczyć.

     • WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO
      • WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO

      • Z wielką radością ogłaszamy, iż nasi uczniowie wzięli udział w międzyszkolnym konkursie literackim ,,Jem owoce, jem warzywa to na zdrowie dobrze wpływa" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Czerwonce.

       W kategorii wiekowej klas 1-3:

       I miejsce zajęła Karolina Franciszkowicz z kl. II oraz Filip Gnidziejko z kl. III, a także III miejsce uzyskała Nela Grabowiecka z kl. I.

       W kategorii wiekowej 4-8:

       I miejsce zdobył Damian Misiewicz z kl. VII

       Wyróżnienia otrzymali:

       - Nina Grabowiecka z kl. II

       - Bartosz Jackiewicz z kl. VIII

       - Daniel Skibcki z kl. V

       Gratulujemy zwycięzcom oraz osobom wyróżniony.

     • PIERWSZAKI W FIKOLANDZIE
      • PIERWSZAKI W FIKOLANDZIE

      • 9 kwietnia dzieci z klas pierwszych wybrały się do Fikolandu w Białymstoku. Jak zwykle było pełno zabaw, tańców, biegania i radości. A w drodze powrotnej można było jeszcze pobrykać na obu placach zabaw i deptaku w Korycinie.

     • PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA
      • PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

      • Jeżeli myśleliście, że to już koniec aktywności związanych z promocją zdrowego trybu życia to się grubo myliliście!

       Wiadomo, sport to zdrowie, ale czasem, gdy tego zdrowia brakuje to inni liczą na nasze wsparcie. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta przez naszych uczniów na szkolenie z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej nigdy nie będzie musiała być wykorzystana, ale pozostanie w ich pamięci na zawsze. Dzięki warsztatom przeprowadzonym przez Pana Zaworskiego oraz towarzyszących mu członków Szkolnego Koła PCK z Zespół Szkół w Suchowoli piątoklasiści spędzili wartościowo czas.