3 marca drugoklasiści uczestniczyli w Sieciakowej lekcji online „Kto jest po drugiej stronie?”, przeprowadzonej w ramach Dni Bezpiecznego Internetu. Podczas zajęć uczniowie poznali bohaterów projektu Sieciaki.pl, dowiedzieli się jakie zagrożenia wiążą się z kontaktami online, przypomnieli też zasady bezpieczeństwa dotyczące komunikacji w sieci i usłyszeli od eksperta do spraw bezpieczeństwa w Internecie, że nie powinni korzystać z mediów społecznościowych przed ukończenie 13 roku życia.
Aktualności
SIECIAKOWA LEKCJA
- 3
7A W PODRÓŻY
W piątek, 28 lutego, uczniowie klasy 7a wraz z wychowawcą wybrali się na pełną atrakcji wycieczkę do Białegostoku. Celem podróży była Strefa Wysokich Lotów, seans filmowy w kinie oraz wspólny posiłek w McDonald’s.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Strefie Wysokich Lotów. To miejsce pełne trampolin i różnorodnych atrakcji sportowych okazało się strzałem w dziesiątkę! Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w skokach na trampolinach, wspinaczce oraz zabawach ruchowych. Pod okiem instruktorów wszyscy bawili się świetnie, a jednocześnie aktywnie spędzili czas. Udało się nam także odbyć "Lekcję języka polskiego na trampolinach"
Kolejnym przystankiem było kino, gdzie uczniowie obejrzeli film "Zmiennokształtni".
Na zakończenie wyjazdu klasa udała się do strefy gastronomicznej w Atrium Biała. Wspólny posiłek w luźnej atmosferze był doskonałą okazją do integracji oraz dzielenia się wrażeniami z całego dnia.
Wycieczka była udana i wszyscy wrócili do domu z uśmiechami na twarzach i pieśnią na ustach. Takie wyjazdy to świetny sposób na budowanie relacji w klasie i spędzenie czasu w aktywny, ale i przyjemny sposób.
13
TŁUSTY CZWARTEK
Tradycja tłustego czwartku wywodzi się z czasów pogańskich, kiedy świętowano koniec zimy tłustymi i kalorycznymi potrawami. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa dzień ten stał się ostatnią okazją do obfitego jedzenia przed Wielkim Postem. Początkowo pączki były nadziewane mięsem, a słodka wersja z konfiturą pojawiła się dopiero w XVII wieku. Obecnie tłusty czwartek kojarzy się głównie z pączkami i faworkami, które chętnie spożywają Polacy. To radosne święto łasuchów jest jednocześnie pożegnaniem karnawału i początkiem przygotowań do Wielkanocy. Jak widać na zdjęciach - klasa 7a zdecydowanie woli wersję słodką, niż okraszoną skwarkami.
Dziękujemy rodzicom za wsparcie kultywowania tej smacznej tradycji - zwłaszcza mamie Oskara za domowe faworki.
1
ŻYCIE W KROPLI WODY
Uczniowie klas V doskonalili swoje umiejętności obserwacji mikroskopowych i poznawali świat protistów w wodzie przyniesionej z lokalnego stawu. Dzięki kamerze mikroskopowej udało się uchwycić wiele ciekawych organizmów budzących podziw uczniów. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami.
WIZYTA W BIAŁOSTOCKIM TEATRZE LALEK
27 lutego uczniowie klas drugich wybrali się do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl pt. „ Amelka, Bóbr i Król na dachu”, podczas którego dzieci przeniosły się w magiczny świat pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji i barwnych postaci. Sztuka dostarczyła młodym widzom mnóstwo wrażeń, a losy głównej bohaterki potwierdziły, że warto szanować przyrodę, ludzi i podać pomocną dłoń potrzebującym, a dobro wróci do nas. Drugoklasiści zwiedzili też Piwnicę Lalek wypełnioną teatralnymi rekwizytami, kostiumami i różnymi rodzajami lalek teatralnych. Ta wizyta wzbudziła u dzieci wiele niezapomnianych emocji.
6
WYCIECZKA DO AUGUSTOWA
W czwartek uczniowie klas VIA/B i VIIB spędzili aktywnie czas na świeżym powietrzu szlifując swoje umiejętności łyżwiarskie. Niektórzy założyli łyżwy po raz pierwszy w życiu i przełamali swoje obawy przed wejściem na lodowisko z radością stwierdzając, że chętnie to powtórzą. Zregenerowali swoje siły jedząc posiłek w McDonald's. Następnie obejrzeli spektakl "Szatan z siódmej klasy" podnosząc kompetencje w zakresie odbioru sztuki i przypominając sobie treści lektury szkolnej. Uczniowie w doskonałych nastrojach wrócili do szkoły.
8
PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
W dniu 25 lutego 2025 roku w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników.
Było to wyjątkowe wydarzenie, które mamy nadzieję na długo pozostanie w pamięci najmłodszych czytelników.
Na początku spotkania członkowie Koła Bibliotecznego „SÓWKA” zaprezentowali wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima z własną interpretacją. Występy były zabawne i edukacyjne, a dzieci z zainteresowaniem wsłuchały się w teksty poetów.
Następnie pierwszoklasiści wzięli udział w interaktywnym quizie w aplikacji Quizizz, który sprawdzał ich wiedzę na temat poznanych wierszy. Quiz był emocjonujący, a dzieci z zapałem rozwiązywały kolejne pytania.
Kolejnym punktem było spotkanie z Panią Krystyną Gudel, znaną autorką książek dla dzieci. Pani Krystyna opowiedziała o swojej twórczości, przeczytała wiersz z książki pt. ”Smutny ogryzek i inne wiersze”, zadała kilka pytań do tekstu oraz zaprezentowała specjalnie na tę okazję powstałe wiersze klasowe. Uczniowie z radością wsłuchiwali się w tekst i z niecierpliwością wyczekiwali swojego imienia. W trakcie spotkania mozna było otrzymać autograf i dedykację do książki autorki.
Na zakończenie obecna Pani Dyrektor uroczyście pasowała uczniów klas pierwszych na czytelników. Dzieci otrzymały książki pt.: „Wnuczka antykwariusza” ufundowane przez Instytut Książki oraz pamiątkowe dyplomy i wiersz klasowy Pani Gudel.
Mamy nadzieję, że pasowanie na czytelnika było dla pierwszoklasistów niezapomnianym przeżyciem a dzieci jeszcze chętniej będą odwiedzać bibliotekę i odkrywać magiczny świat książek:)
Uroczystość odbyła się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
104
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Coroczne święto jest obchodzone 21. lutego, a zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. To dobra okazja, by przypomnieć uczniom, że język polski to skarbnica naszej historii, kultury i doświadczeń oraz tego, co jest najbardziej cenne.
Z tej okazji, uczniowie w ramach ,,zdrowej rywalizacji”, pokonywali kolejne stacje z różnymi zadaniami językowymi. Najwięcej problemów mieli z rozszyfrowaniem najstarszego zdania wypowiedzianego w języku polskim. Ale i z tym wszyscy sobie świetnie poradzili.
4
KONKURS NA "JĘZYKOŁAMACZY"
Z okazji Dnia Języka Ojczystego klasa 7a i 8b zmierzyły się z przygotowanymi przez panią Kasię łamańcami językowymi. W obu klasach podczas lekcji języka polskiego odbyły się konkursy dla najlepszych "językołamaczy"!
Klasa 8b zdecydowała się na rywalizację indywidualną, zaś klasa 7a grupową. Najlepsza wśród ósmoklasistów okazała się Kamila Gniedzejko, zaś w klasie siódmej grupa: Zosi, Beaty i dwóch Mateuszów.
Konkurencja tak nas wciągnęła, że nie pomyśleliśmy nawet o tym, żeby przygotować fotorelację Podsyłamy Wam kilka przykładów, żebyście mogli sprawdzić się sami w domu.
KULINARNE ZAJĘCIA W ZERÓWKACH
Dzieci z zerówek uczestniczyły w warsztatach robienia pizzy w Pensjonacie Poniatowski. Nic tak nie smakuje, jak samodzielnie zrobiona pizza.
6
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT "MARIA PAWLIKOWSKA - JASNORZEWSKA DLA MŁODYCH"
ZAPRASZAMY UCZNIÓW KLAS 6-8 do udziału w spotkaniu organizacyjnym dotyczącym projektu, które odbędzie się 23.02.2025 (poniedziałek) na przerwie po 5. lekcji w sali 22.
Celem projektu jest m. in. rozwijanie kreatywności, umiejętności interpretacyjnych i artystycznych uczniów, a także kształtowanie wrażliwości na poezję i sztukę, a jego realizacja niesie za sobą wiele ciekawych artystycznych wyzwań.
Szkolny koordynator projektu: Katarzyna Grajewska
SĄD NAD BALLADYNĄ KLASY 7A
Uczniowie klasy 7a na lekcjach języka polskiego są w trakcie zapoznawania się z dramatem Juliusza Słowackiego "Balladyna", który znajduje się na liście lektur obowiązkowych do egzaminu. Tym razem z sali lekcyjnej przenieśli się na salę sądową, gdzie powołani zostali świadkowie, a także sama oskarżona Balladyna stanęła przed nimi jak żywa. Rozprawa była burzliwa, ale strona obrony w tym starciu odniosła sukces! Naszą Balladynę spotkał znacznie lepszy los niż tę książkową - żaden piorun tego dnia nie uderzył!
Bardzo praktyczna lekcja literatury zapadnie nam wszystkim na długo w pamięci.
KONKURS NA RYMOWANKĘ
Zapraszamy do udziału w VI edycji Konkursu Ogólnopolskiego dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie!
Szczegóły u wychowawców.
WALENTYNKI
Walentynki wpisały się już na stałe do kalendarza imprez w naszej szkole organizowanych przez Mały Samorząd Uczniowski. Traktujemy ten dzień jako święto przyjaźni i serdeczności, jako okazję do wspólnej zabawy, do pokazania jak dobrze jest nam razem. Już od kilku dni ustawione były pudełka, do których dzieci wrzucały własnoręcznie zrobione kartki, serduszka. Trzeba przyznać, że szkolni listonosze nie narzekali na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości.
W tym dniu obowiązywał także specjalny dress code - ubrania w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze udekorowano serduszkami.
6
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO "STOP PRZEMOCY"
Konkurs organizowany był przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchowoli i skierowany do uczniów klas 4-8 z naszej gminy. Tematyką wykonanych prac plastycznych było przeciwdziałanie przemocy wśród dzieci.
Oto zwycięzcy:
Kategoria wiekowa kl. 4-5:
II miejsce - Maria Masłowska
wyróżnienie - Julia Abramowicz
Kategoria wiekowa kl. 6-8:
I miejsce - Weronika Zaniewska
wyróżnienie - Magda Miszkiel
Gratulujemy nagrodzonym!
STACJE ZADANIOWE - NIE DALIŚMY SIĘ NABRAĆ SZTUCZNEJ INTELIGENCJI
Uczniowie klasy 8b podczas zajęć języka polskiego wyszli ze standardowych ławek i odbyli lekcję w ruchu. Pani Kasia ukryła 12 zadań, które uczniowie mieli odszukać i w grupach rozwiązać. Trudność polegała na tym, że na ukrytych kartkach uczniowie odnaleźli streszczenia poszczególnych ksiąg opracowywanego obecnie "Pana Tadeusza" - streszczenia specjalne, bo zmienione przez ChatGPT, czyli sztuczną inteligencję, która wprowadziła do opisów błędy. Zadaniem ósmoklasistów było odnalezienie wszystkich nieprawdziwych informacji.
To była dobra powtórka przed zbliżającym się egzaminem.
KONKURS FOTOGRAFICZNY
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym pod hasłem" "W związku frazeologicznym z fotografią". Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4-8! Zapraszamy!
WKRÓTCE WALENTYNKI
ZIMOWISKO W GÓRACH
Podczas ferii zimowych nasi uczniowie mieli okazję skorzystania z wyjazdu do Zakopanego, jak co roku organizowanego przez Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników. W tym roku uczniowie z naszej gminy mieli okazję spędzić pierwszy tydzień ferii na Harendzie i poznać nowych kolegów oraz koleżanki z gminy Jaświły, Łomża, Jeżewo oraz z woj. świętokrzyskiego.
Atrakcji nie brakowało! Prócz górskich wędrówek w Tatrzańskim Parku Narodowych oraz wizyty w muzeum, uczestnicy odwiedzili Wielką Krokiew, Gubałówkę, Krupówki, Krzeptówki, Sanktuarium na Olczy.
Piękna pogoda pozwoliła na dużą aktywność fizyczną: jazdę na łyżwach, codzienne wyjścia na zabawy podwórkowe, gry terenowe, zjazdy z górki, spacery itp.
Już niecierpliwie czekamy na letnie kolonie.
38
SZKOLNY PRZEGLĄD PIOSENKI PROZDROWOTNEJ
Zapraszamy do zapisów!
Archiwum Aktualności