WARSZTATY PISANIA HAIKU Z PANIĄ KRYSTYNĄ GUDEL
13.06.2024 14:20Czy pisanie wierszy jest trudne i kto może je pisać?Naszym przewodnikiem i nauczycielem pisania haiku była poetka pani Krystyna Gudel. Autorka wielu wierszy dla dzieci i dorosłych. Dzięki swojej pozytywnej energii i aktywności odwiedziła bibliotekę szkolną i z uczennicami klasy 5a i 5b przeprowadziła warsztaty pisania haiku. Na początku uczestniczki spotkania wysłuchały kilku utworów, następnie poznały zasady tworzenia haiku. Kolejnym etapem było poszukiwanie inspiracji w przyrodzie i w naturze. Tworząc własne utwory uczennice trzymały się zasady, iż każdy wiersz ma zawierać 3 wersy po 5, 7 i 5 sylab. Czy haiku jest też dla Ciebie? Oczywiście, że tak! Spróbować swoich sił może każdy! Pamiętaj jednak, że talent to nie wszystko ale ważna jest też praca i wysiłek. Zacznij od czytania poezji, bo to świetne źródło wiedzy, które pozwoli Ci doskonalić warsztat pisarski.
Poniżej zapraszamy do zapoznania się z powstałymi haiku na warsztatach:
***
czerwone maki
na polu i na miedzy
kuszące pięknem
***
szum bezbarwnego
morza falującego
pięknem zachęca
***
kłębki i pasma
słodkiej waty cukrowej
tło wypełniają
***
kwiat wodnej lilii
unosi się na wodzie
kusząc swym pięknem
***
noc granatowa
tańczące oczy iskier
i szmery liści
***
szumi i płynie
czysta jak ze źródełka
płyną i rybki
***
czerwone płatki
naszej róży w ogrodzie
kuszą zapachem
***
Serdecznie gratulujemy a na okres wakacji życzymy doskonalenia wasztatu pisarskiego :)
XXIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM
11.06.2024 15:05Z tej okazji mieliśmy przyjemność gościć w bibliotece szkolnej Grupę Teatralną Seniorów "Komedyjka" z Suchowoli.Artyści wspaniale zaprezentowali inscenizacje przygotowane na podstawie wierszy polskich pisarzy dla dzieci. Atrakcyjnie i z wykorzystaniem wielu rekwizytów zostały przedstawione utwory Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Hanny Łochockiej. Nasi uczniowie wspaniale przyjęli występy i weszli z aktorami w interakcje, wspólnie recytując czy naśladując odgłosy zwierząt. Wszyscy świetnie się bawil. Dziękujemy za wspólny czas i życzymy więcej takich wielopokoleniowych spotkań:)
Wyniki konkursu plastycznego "Czytanie jest the best".
05.06.2024 12:14Miło nam jest poinformować, iż uczennica klasy 6a Iza Lewicka została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Czytanie jest the best" organizowanego w ramach XI Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku.Dzięki swojemu wyróżnieniu Iza wzięła udział w spotkaniu autorskim z panem Grzegorzem Kasdepke na gali podsumowującej konkurs. Wśród 79 nadesłanych prac w kategorii klas 4-6 nasza uczennica zdobyła WYRÓŻNIENIE za ilustrację do opowiadania Pawła Beręsewicza pt."Pstryk". Oprócz dyplomu i upominków otrzymała możliwość spotkania z jednym z najpoczytniejszych pisarzy dla dzieci, ale też i dla dorosłych.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Wyniki konkursu można zobaczyć tutaj:
Ogólnopolskie Wybory Książek
24.05.2024 11:27W ogólnopolskiej akcji organizowanej przez redakcję branżowego miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i środowisko polskich bibliotek wzięło udział 118 uczniów naszej szkoły.
Akcja miała na celu poznanie prawdziwych gustów czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocję czytania dla przyjemności i rozrywki.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Suchowoli głosowali na specjalnie przygotowanych kartach i dokonali wyboru 3 najciekawszych tytułów książek.
Forma głosowania była hybrydowa:
- ruchoma, tzn. komisja wyborcza pojawiała się w poszczególnych klasach i zbierała głosy do urny.
- stacjonarna, urny były wystawione w szkolnej czytelni od 6 maja do 20 maja 2024 roku.
Wybory miały charakter przypominający prawdziwe wybory państwowe.
WYBORCOM dziękujemy za oddane głosy!!!
Nasi uczniowie z klas 1-3 wybrali następujące tytuły:
I miejsce:
„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” - Justyny Bednarek i inne tytuły z tej serii
II miejsce 2 tytuły ex aequo:
„Cukierku, Ty łobuzie” – Waldemara Cichonia i inne tytuły z tej serii
„Dziewczynka z parku” – Barbary Kosmowskiej
III miejsce:
„Karolcia” – Marii Kruger
Najciekawsze pozycje według klas 4-6 to:
I miejsce:
„Akademia Pana Kleksa” – Jana Brzechwy
II miejsce ex aequo:
„Mikołajek” – Sempe, Goscinny
„Dziennik Cwaniaczka” – Jeffa Kinney’a
III miejsce ex aequo:
„Opowieści z Narnii” – C.S. Lewisa
„Kajko i Kokosz” – Janusza Christa
„Dynastia Miziołków” – Joanny Olech
W najstarszych klasach 7-8 najchętniej czytano:
I miejsce:
„Harry Potter” – J.K. Rowling
II miejsce ex aequo:
„Hobbit” –J.R. R. Tolkiena
„11 papierowych serc” - Kelsey Hartwell
III miejsce:
„Co wyszeptał nam deszcz” – Joanny Balickiej
Biblioteka- miejsce na czasie
22.05.2024 09:28Tegoroczny Tydzień Bibliotek upływał nam pod hasłem "Biblioteka miejsce na czasie"W tym roku w naszej szkolnej bibliotece nie zabrakło atrakcji dla małych i dużych. Czy biblioteka to miejsce nudne? Ależ skąd! To miejsce, w którym wypożyczamy i wybieramy książki, czytamy, korzystamy z nowych technologii: Googli VR, komputerów, e-czytników, spędzamy wolny czas na wygodnych pufach na przykład grając w: planszówki, karty lub warcaby, spotykamy tutaj ciekawych ludzi, bierzemy udział w warsztatach. Biblioteka to miejsce, gdzie CHCE SIĘ WPAŚĆ
Dziękujemy wszystkim chętnym za udział w przygotowanych wydarzeniach
WPADAJ DO NAS JAK NAJCZĘŚCIEJ
JESTEŚ TU MILE WIDZIANA/WIDZIANY
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.