• Aktualności

     • "NAUKA TO PRZYJEMNOŚĆ" - WARSZTATY MOTYWUJĄCE DO NAUKI
      • "NAUKA TO PRZYJEMNOŚĆ" - WARSZTATY MOTYWUJĄCE DO NAUKI

      • Zazwyczaj dzieci rozpoczynające naukę w szkole bardzo lubią się uczyć i są ciekawe świata. W miarę przechodzenia do wyższych klas u wielu uczniów znika chęć uczęszczania do szkoły oraz wyznaczania sobie celów związanych z pozyskiwaniem wiedzy. Zaczynają się niepowodzenia, braki, co wiąże się z obniżeniem samooceny oraz gorszym samopoczuciem.

       W związku z powyższym wskazane jest, aby uczniowie rozbudzali swoją motywację do nauki. Uczniowie klas czwartych mieli taką okazję podczas warsztatów psychoedukacyjnych, na których poznawali narzędzia do efektywnego uczenia się: techniki zapamiętywania, organizacji nauki własnej. Także uzyskali odpowiedzi na pytania o wpływ wyników w nauce na ich samoocenę i samopoczucie.

     • Czytniki e-booków w bibliotece!
      • Czytniki e-booków w bibliotece!

      • W październiku zasoby naszej biblioteki wzbogaciliśmy o 2 czytniki e-booków. W innowacyjny i nowoczesny sposób zostaną wykorzystane przez uczniów i nauczycieli na zajęciach rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych czy do czytania e-booków. 

       W swoich zbiorach posiadają dostęp do wolnych lektur, wordwall.net, LearningApps.org, Kahoot! czy innych aplikacji. 

       Czytniki są wyposażone w ekrany, które pozwalają czytać i pracować komfortowo, bez uczucia zmęczenia oczu. Dzięki dużej powierzchni ekranu można wygodnie zmienić rozmiar czcionki oraz wybrać wygodną barwę podświetlenia. W zestawie z czytnikami  użytkownikom będą służyły rysiki  do tworzenia notatek lub do pracy z aplikacjami.

       Wszystkich czytelników, którzy są otwarci na nowości zapraszamy do korzystania z nowoczesnej technologii w naszej szkolnej bibliotece! Przypominany, iż w czytelni można również korzystać z 4 komputerów z dostępem do internetu oraz gogli VR.

       Czekamy na Ciebie!!!

        

        

     • VI EDYCJA KONKURSU POETYCKIEGO
      • VI EDYCJA KONKURSU POETYCKIEGO

      • W czwartek, 26 października w auli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku odbyła się uroczysta gala podsumowująca szóstą odsłonę konkursu poetyckiego ,,Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”.

       Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie własnego utworu poetyckiego, który powinien odnosić się do szeroko pojętego patriotyzmu lub upamiętniać wydarzenie, miejsce, osobę, symbol itp. z najnowszej historii Polski z lat 1918-1989 na podstawie dowolnie wybranego źródła historycznego, które stało się inspiracją do powstania utworu.

       Spośród nadesłanych 99 prac uczniów szkół podstawowych oraz średnich jury nagrodziło i wyróżniło 26 wierszy. Dodatkowo doceniono 11 osób. Wśród nich znalazł się Damian Misiewicz z klasy 7a (nauczyciel przygotowujący Bożena Staranowicz). Jego wiersz ,,Ocalić od zapomnienia” będzie opublikowany w III tomie antologii pokonkursowej wraz z utworami uczestników ubiegłorocznej edycji.

       Gratulujemy Damianowi i zachęcamy uczniów do udziału w kolejnych edycjach konkursu .

     • KONKURS RECYTATORSKI "TAJEMNICZY OGÓD"
      • KONKURS RECYTATORSKI "TAJEMNICZY OGÓD"

      • 27 października dwoje uczniów z naszej szkoły brało udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim: „Tajemniczy ogród”. Wydarzenie było częścią projektu „Zaczarowany ogród” w ramach programu Edukacja Kulturalna dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i odbyło się w Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Białostockiej.

       Wśród 29 uczestników w trzech kategoriach wiekowych na podium znaleźli się nasi reprezentanci :

       II miejsce – Katarzyna Żurkowska z klasy 6b

       III miejsce – Piotr Staranowicz z klasy 7b

       Serdecznie gratulujemy uczestnikom za przygotowanie i wspaniałą recytację. Podziękowania kierujemy również do opiekuna uczestników konkursu p. Bożeny Staranowicz.

     • PIERWSZA POMOC KROK PO PROKU
      • PIERWSZA POMOC KROK PO PROKU

      • W murach naszej szkoły gościliśmy ostatnio członków Szkolnego Koła PCK z Zespół Szkół w Suchowoli, którzy przeszkolili naszych uczniów, a swoich młodszych kolegów i koleżanki z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Drużyna ratownicza zaprezentowała prawidłowo wykonaną resuscytację krążeniowo - oddechową oraz sposoby opatrywania różnego rodzaju ran. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w tych zadaniach, ponieważ spotkanie było na pokaz z naciskiem na praktyczne warsztaty. Dziękujemy Drużynie Ratowniczej!

     • BAL POSTACI Z BAJEK
      • BAL POSTACI Z BAJEK

      • Z okazji zbliżającego się Dnia Postaci z Bajek, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole odbył się Bal Postaci z Bajek. Młodsi uczniowie, a później klasy starsze mogły bawić się do ulubionych hitów muzyki współczesnej, a także nauczyć się kilku układów tanecznych wspierających integrację naszej społeczności.

       Tego dnia uczniowie oraz nauczyciele mogli przyjść do szkoły w wybranych przez siebie kostiumach. W tym roku jak zwykle nie zawiedliśmy się na pomysłowości i staraniach wszystkich. Nie brakowało księżniczek, bohaterów, zwierząt, duchów, czarownic. Pojawiła się też PRALKA!

     • WYCIECZKA DO WARSZAWY
      • WYCIECZKA DO WARSZAWY

      • 24 października br. odbyła się wycieczka klas czwartych i klasy 5a do Warszawy. Grupa liczyła 43 uczniów i 4 opiekunów.

       Wcześnie rano, bo o 4.45 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w podróż autokarową do naszej stolicy.

       Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się kolumna Zygmunta III Wazy. Tu spotkaliśmy się z przewodnikiem. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski, aby podziwiać piękno budynku. Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Mieliśmy okazję zobaczyć pomnik Warszawskiej Syrenki oraz Małego Powstańca.

       Następnym punktem programu była wizyta w Muzeum Iluzji, czyli interaktywnej, edukacyjno – rozrywkowej przestrzeni dla każdego. Mieliśmy okazję poznać niezwykły świat złudzeń optycznych i paradoksów.

       Po odwiedzinach w Muzeum Iluzji udaliśmy się na obiad w restauracji McDonald's.

       Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, gdzie przez dwie godziny mogliśmy przebywać w strefie eksperymentalnej z blisko dwustoma eksponatami ze świata przyrody i fizyki. Każdy z eksponatów dostarczał nam nowych wrażeń, a także wiedzy.

       Wieczorem o godzinie 21, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do Suchowoli.

       Wizyta w Warszawie była dla nas ciekawą lekcją historii, fizyki, przyrody, kultury i sztuki. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

     • WIZYTA KRÓLEWNY ŚNIEŻKI W ZERÓWKACH
      • WIZYTA KRÓLEWNY ŚNIEŻKI W ZERÓWKACH

      • Dzieci z zerówek miały okazję wziąć udział w Balu Postaci z Bajek. Były tańce, zabawy integracyjne. Dzieci gościły tego także u siebie Królewnę Śnieżkę i poznały piękną historię tej księżniczki podczas wspólnego czytania.

     • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
      • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

      • 19 października br. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci z klasy 1a oraz 1b. Najpierw odbyła się część artystyczna, podczas której pierwszaki pięknie śpiewały, tańczyły i recytowały. Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze i z przejęciem, przed pocztem sztandarowym i w obecności dyrekcji szkoły uczniowie klas pierwszych ślubowali być sobą, marzyć każdego dnia, być uważnymi. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny! Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od starszych kolegów z 3 klasy oraz słodkości od dyrekcji.
       Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

     • #MEDIAchallenge
      • #MEDIAchallenge

      • 3 października 2023 roku klasa 5a wraz z p. Alicją Korczak oglądała w szkolnej bibliotece webinar #MEDIAchallenge: cyfrowa tożsamość a własne ja młodzieży.

       Spotkanie prowadziła dr Anna Kalinowska- Balcerzak, która opowiadała o historii Internetu, o zagrożeniach czyhających na młodzież w Internecie. Mówiła także o tym, jak ważna jest dla młodzieży obecność w social mediach.

     • PRZERWA NA CZYTANIE
      • PRZERWA NA CZYTANIE

      • ​​​​​​26 października 2023 r.  uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły wzięli udział w IV Międzynarodowej edycji „Przerwy na czytanie"

       Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. W akcji wzięło udział  342 czytelników naszej szkoły.                                          Oddziały przedszkolne odwiedziła Królewna Śnieżka, która przeczytała dzieciom swoją historię. Starsi  uczniowie czytali gdzie się dało: w sali gimnastycznej, na korytarzach, w bibliotece, w klasopracowniach. Niektórzy nasi uczniowie korzystają z czytników, więc czytali również e-booki. Dodatkowo w tym roku akcja była połączona z Dniem Postaci z Bajek (przypada 5 listopada, w niedzielę), więc uczniowie zamienili się w bajkowych bohaterów.

       Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za aktywny udział i zachęcamy do czytania codziennie.

       Przypominamy, iż do końca października można jeszcze skorzystać z propozycji książkowych na https://www.legimi.pl/przerwa-na-czytanie/

     • NASZ UDZIAŁ W WARSZATACH SZKOLENIOWYCH WOJ. PODLASKIEGO
      • NASZ UDZIAŁ W WARSZATACH SZKOLENIOWYCH WOJ. PODLASKIEGO

      • Wśród 43 pedagogów i psychologów z województwa podlaskiego znalazła się również nasza pani pedagog, pani Katarzyna Grajewska podczas warsztatów szkoleniowych dotyczących bieżących tematów (profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz uzależnień od nowoczesnych technologii) organizowanych przez ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii Młodzieży i Dorosłych. Wszystko z myślą o potrzebach naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

      • WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

      • Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku.

       Miło nam poinformować, że dwoje naszych uczniów zakwalifikowało się do kolejnego etapu. A są to: Małgorzata Borowska (kl. 8a) z języka polskiego pod opieką pani Katarzyny Grajewskiej oraz Damian Misiewicz (kl. 7a) z historii pod kierunkiem pani Małgorzaty Bagińskiej.

       Udział w konkursach kuratoryjnych wymaga od ucznia ogromnego zaangażowania oraz pasji do przedmiotu i nauki. Tym bardziej cieszymy się z awansu naszych uczniów.

       Małgosi i Damianowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach!

     • PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA
      • PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

      • Pracownicy naszej szkoły przeszli ostatnio szkolenie z zakresu udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej prowadzone przez ratownika medycznego.

       Prócz odświeżenia podstawowych informacji nt. różnego rodzaju złamań, oparzeń czy ran uczestnicy mogli przećwiczyć i udoskonalić umiejętność wykonania poprawnej resuscytacji, prowadzenia RKO oraz reagowania w sytuacji zadławienia czy ataku epilepsji.

       To chyba jedyny rodzaj szkolenia, z którego nie chcemy, aby wiedza i zdobyta praktyka kiedykolwiek nam się przydała. Ale gdyby zaszła taka potrzeba to będziemy gotowi, aby wszyscy w szkole i w naszym otoczeniu czuli się bezpiecznie.

     • WARSZTATY INTEGRACYJNE - ZGRANA KLASA
      • WARSZTATY INTEGRACYJNE - ZGRANA KLASA

      • 11 października, uczniowie klas pierwszych brali udział w Warsztatach integracyjnych – Zgrana klasa, prowadzonych przez panią Milenę Kucharczyk. Podczas zajęć pierwszoklasiści pokazali, że potrafią ze sobą współpracować, wspierać się i stworzyć zgrany zespół.

     • SPORTOWY TURBO KOZAK
      • SPORTOWY TURBO KOZAK

      • 9 października 2023r. odbyło się otwarcie Boiska Wielofunkcyjnego przy SP w Suchowoli po gruntownym remoncie.

       W imprezie wzięli udział: Poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Wice Wojewoda Podlaski Bogusława Szczerbińska, Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kotuk wraz z Radnymi, Dyrektorki SP w Suchowoli Małgorzata Wasiluk i Agnieszka Giza.

       Wielkie podziękowania za wsparcie Ministerstwo Sportu i Turystyki.

       Uwieńczeniem była impreza sportowo-rekreacyjna ,,Sportowy Turbo Kozak”, zorganizowana przy współpracy LUKS GOKSiT Suchowola, za co serdecznie dziękujemy. Zawodnicy mogli wystartować w 10 konkurencjach, żeby zdobyć tytuł ,,Sportowego Turbo Kozaka”:

       1. zwis na drążku

       2. skok w dal z miejsca

       3. rzutu piłką lekarską w przód

       4. zwinnościowy tor przeszkód

       5. próbie sprawnościowej 10x5m

       6. rzuty do bramki celowniczej

       7. strzały do bramki na czas

       8. strzał z łuku

       9. wspinaczka na ściance wspinaczkowej na czas

       10. skoki w worku na czas

       Najlepsi zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, pucharami i nagrodami. Każdy uczestnik skorzystał z posiłku regeneracyjnego - pieczonej kiełbaski z bułeczką i kompotu.Widać było ogromne zaangażowanie każdego dziecka, trud i starania uzyskania wybitnych wyników, a nawet rekordów życiowych. Jak ważne to były starty dla młodych ludzi z Gminy Suchowola.

       Ogromny wkład w organizację i przebieg konkurencji indywidualnych mieli nauczyciele - SP w Suchowoli, SP w Czerwonce i SP w Chodorówce Nowej.Otoczkę multimedialną zapewniła Karolina Cymbor - serdecznie dziękujemy! Za pomysł i wykonanie ogromne podziękowania składamy Piotrowi Łabanowskiemu! Dziękujemy wszystkim za super emocje!

     • RÓŻOWA SKRZYNECZKA
      • RÓŻOWA SKRZYNECZKA

      • WEŹ, JEŚLI POTRZEBUJESZ, ZOSTAW, JEŚLI MASZ NADMIAR!

       Od kilku dni dziewczęta w naszej szkole mogą korzystać ze środków higienicznych dostępnych w szkolnych toaletach. Bardzo łatwo je odnaleźć, ponieważ pojawiły się one w RÓŻOWYCH SKRZYNECZKACH. Idea programu jest bardzo prosta - jeśli potrzebujesz podpaski lub wkładki to ją sobie weź, jeśli innym razem masz ich więcej to dołóż do skrzyneczki, aby inna koleżanka mogła z niej skorzystać.

       Od teraz nie musisz się martwić i czuć niekomfortowo! W szkole zawsze będziesz przygotowana!

     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
      • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

      • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyła się uroczystość uświetniająca to najważniejsze święto dla polskiej szkoły. Tegoroczna "okrągła", bo 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej została przez nas świętowana tanecznie, wokalnie oraz aktorsko. Uczniowie zaprezentowali publiczności swoje talenty i życzenia skierowane do obecnych i emerytowanych pracowników oświaty. Jak co roku Burmistrz Suchowoli oraz Dyrektor Szkoły przyznali nagrody nauczycielom i pracownikom wyróżniającym się w swojej pracy. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w realizacji kolejnych projektów.
     • ZERÓWKI DZIELĄ SIĘ UŚMIECHEM
      • ZERÓWKI DZIELĄ SIĘ UŚMIECHEM

      • W ramach realizacji programu ,,Dziel się uśmiechem", który w bieżącym roku szkolnym realizują zerówki, odbyło się spotkanie z panią stomatolog ze szkolnego gabinetu dentystycznego.

      • AKCJA CHARYTATYWNA "POMÓŻ I TY"

      • Dzisiaj w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego prowadziliśmy sprzedaż "cegiełek", które zawierają kalendarzyki, różne pomoce naukowe tj. wzory matematyczne, angielskie czasowniki, daty historyczne, tabelę pierwiastków czy odmianę przez przypadki itp. Udało nam się zebrać kwotę 288 zł i 3 groszy. Dziękujemy wszystkim, którzy zakupili symboliczne "cegiełki". Cała kwota zostanie przekazana organizatorom akcji czyli Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych "Pomóż i Ty".