• Aktualności

      • WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE POETYCKIM „HISTORIA NAJNOWSZA POLSKI W POEZJI DZIECI I MŁODZIEŻY”

      • Sukces naszej uczennicy Zofii Malejko w VI Edycji Konkursu Poetyckiego „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży” zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.

       Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie własnego utworu poetyckiego, który powinien odnosić się do wartości patriotycznych lub upamiętniać wydarzenie, miejsce, osobę, symbol itp. z najnowszej historii Polski z lat 1918-1989 na podstawie dowolnie wybranego źródła historycznego, które stało się inspiracją do powstania utworu.

       Z 99 nadesłanych prac z województwa podlaskiego w gronie wyróżnionych osób znalazła się nasza uczennica klasy 8B – Zosia Malejko, która stworzyła własny utwór w oparciu o wydarzenia historyczne pod kierunkiem p. Małgorzaty Bagińskiej. Jej praca zostanie opublikowana w „Antologii wierszy konkursowych” w październiku 2023 roku.

       Gratulujemy Zosi odwagi i łatwości posługiwania się językiem poetyckim, a także życzymy dalszych sukcesów pisarskich.

     • LEKKOATLETYCZNE NADZIEJE OLIMPIJSKIE
      • LEKKOATLETYCZNE NADZIEJE OLIMPIJSKIE

      • Wczoraj na Stadionie Lekkoatletycznym w Białymstoku nasi mali sportowcy uczestniczyli w Lekkoatletycznych Nadziejach Olimpijskich. Mięli okazję poznać utalentowanych sportowców: Zuzannę Maślanę, Katarzynę Jankowską, Marlenę Granaszewską. Dzieci startowały w dwuboju (bieg+skok w dal lub wzwyż, bieg + rzut piłeczką palantową). Dla niektórych naszych sportowców to była pierwsza okazja do poznania stadionu, sprawdzenia swoich możliwości i być może rozpoczęcia swojej przygody ze sportem. Gratulujemy udziału wszystkim sportowcom i dziękujemy za świetną zabawę organizatorom.

     • LEKCJA MUZEALNA
      • LEKCJA MUZEALNA

      • 31 maja uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku.

       Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej - Dzieciaki w Muzeum. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, co to jest muzeum, kto w nim pracuje, a także poznali znaczenie takich terminów, jak: eksponat, zabytek czy wystawa. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali ekspozycje muzealne, z których dowiedzieli się między innymi, jak kiedyś wyglądał mundur żołnierza czy jego broń. Pod koniec zajęć dzieci rysowały eksponaty, które podobały im się najbardziej. Po lekcji muzealnej uczniowie klas pierwszych udali się jeszcze na zajęcia do Centrum Edukacji Muzeum Wojska, w którym uczestniczyli w zajęciach: Na zamku. Uczniowie mogli dowiedzieć się: Co to w ogóle jest zamek? Z czego go budowano? Gdzie wznoszono? czy Kto tak naprawdę mieszkał w zamku? Dzieci miały również okazję współpracować w grupach i spróbować swoich sił w budowie zamków z klocków. Wycieczka do Muzeum i Centrum Edukacji stanowiła niezwykłą lekcję, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.

      • POLA NADZIEI 2022/2023

      • Za zaangażowanie w kampanię: "Pola Nadziei 2022/23" nasza szkoła i Zespół Szkół w Suchowoli otrzymały dyplom z podziękowaniem.

     • WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO PARKU LINOWEGO W DOKTORCACH
      • WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO PARKU LINOWEGO W DOKTORCACH

      • Dnia 5.06.2023r. odbyła się wycieczka klas piątych do Parku Linowego w Doktorcach. Uczestnicy podczas kilku godzin spędzonych w parku linowym uczyli się odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i kolegów  oraz poznali techniki utrzymania równowagi fizycznej i opanowania lęku przed wysokością. Na koniec przedsięwzięcia właściciele parku przygotowali ognisko, podczas, którego był czas na refleksje  związane z atrakcjami  i niecodziennymi emocjami doznanymi w trakcie  pobytu w parku linowym.

       Wycieczka była udana, a uczestnicy miło zmęczeni.

     • ÓSMOKLASIŚCI NA LITWIE
      • ÓSMOKLASIŚCI NA LITWIE

      • Czerwiec rozpoczął się dla ósmoklasistów wyjątkowo atrakcyjnie, ponieważ mieli okazję spędzić wspólnie czas - po raz ostatni - na wycieczce szkolnej.

       Pierwszy dzień pobytu na Litwie dobiegł końca. Zmęczeni, ale też bardzo zadowoleni uczniowie mogli już odpocząć we wspaniałym hotelu "delux" po smacznej kolacji i dniu pełnym wrażeń. A było tego całkiem sporo. Grupie udało się zwiedzić dwa piękne miasta - Kowno (zamek, rynek miejski) oraz Pałangę (Park Botaniczny z mityczną górą Biruty, Pałac Tyszkiewiczów oraz molo i nadmorski deptak). Przepiękna pogoda dopisywała cały dzień.

     • SPOTKANIE Z PANIĄ EWĄ ROGALEWSKĄ Z MUZEUM PODLASKIEGO
      • SPOTKANIE Z PANIĄ EWĄ ROGALEWSKĄ Z MUZEUM PODLASKIEGO

      • Uczniowie klas szóstych mieli przyjemność uczestniczenia w spotkaniu z p. Ewą Rogalewską z Muzeum Podlaskiego, która w interesujący sposób przeprowadziła lekcję historii poświęconą niezwykłemu człowiekowi - księdzu Jerzemu Popiełuszce.

       Pani Ewa opowiedziała uczniom o życiu i działalności księdza Jerzego. To była ciekawa lekcja, ukazująca historię naszego kraju i bohaterów, którzy walczyli o wolność i godność człowieka. Ksiądz Jerzy Popiełuszko był niezwykle odważnym duchownym, który nie bał się występować w obronie wartości, wiary i miłości.

       Chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani Ewie Rogalewskiej za intrygujące opowieści o ks. Jerzym, ale także za zaciekawienie każdego uczestnika z osobna wystawą plenerową umiejscowioną w Parku w Suchowoli.

     • WYCIECZKA #POZNAJEMYPODLASKIE
      • WYCIECZKA #POZNAJEMYPODLASKIE

      • Dziesiątki tysięcy kroków! A to tylko w jeden dzień, który klasy szóste oraz klasa siódma spędziły na łonie natury poznając urokliwe miejsca województwa podlaskiego.

       Dzięki dofinansowaniu z programu #poznajemypodlaskie uczniowie mieli okazję za symboliczną kwotę odwiedzić dzisiaj Bulwary Augustowskie. Czekał nas spacer piękną promenadą prowadzącą z centrum miasta nad Jezioro Necko. Nie zabrakło odpoczynku na plaży miejskiej i na augustowskim molo. Docelowym miejscem dzisiejszego wyjazdu był przejazd kolejką wąskotorową po Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskim Parku Narodowym z przystankami na zwiedzanie tego typowo "wodnego" parku. Zostaliśmy także zapoznani z wystawą multimedialną Muzeum Wigier oraz z kompleksem Klasztoru Kamedułów. W trakcie wycieczki posililiśmy się gorącym i pysznym obiadem oraz zdrowymi przekąskami.

     • EGZAMINY NA KARTĘ ROWEROWĄ
      • EGZAMINY NA KARTĘ ROWEROWĄ

      • Przez cały maj 2023 r. odbywały się w naszej szkole egzaminy na KARTĘ ROWEROWĄ.

       Egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej uczniowie musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych, obsługi technicznej roweru, pierwszej pomocy i zasad jazdy na rowerze. Aby zdać egzamin teoretyczny należało udzielić co najmniej 20 poprawnych odpowiedzi.

       Egzamin praktyczny polegał na sprawdzeniu umiejętności: jazdy na wprost, zatrzymania się przed linią, ponownego ruszania, skręcania w lewo i prawo z wyciągniętą ręką, zatrzymywania się w wyznaczonym miejscu, pokonywania slalomu, jazdy po ósemce.

       Aby zdać egzamin praktyczny, każdy uczeń musiał poprawnie wykonać 90 procent manewrów.

       Spośród 30 uczniów zdających z klas 4a i 4b wszyscy zostali dopuszczeni do ruchu i zdobyli pierwsze w życiu Prawo Jazdy. Gratulujemy!!

     • UDZIAŁ W FINALE IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W LEKKIEJ ATLETYCE
      • UDZIAŁ W FINALE IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W LEKKIEJ ATLETYCE

      • "Zanim coś osiągniesz, musisz czegoś od siebie oczekiwać.”

       Uczniowie SP Suchowola uczestniczyli w Finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Lekkiej Atletyce reprezentując szkołę:

       rzut oszczepem - Artur Gniedziejko

       skok w dal - Norbert Sawicki

       rzut dyskiem - Edyta Kukuć i Amelia Zaniewska

       sztafeta- Bartek Jackiewicz, Emil Gnidziejko, Sebastian Karny, Norbert Sawicki

       Gratulujemy udziału i dziękujemy

     • DZIEŃ MATKI
      • DZIEŃ MATKI

      • 26 maja uczniowie klas I spędzili niezwykły Dzień Mamy. Dzieci zabrały swoje najbliższe sercu osoby do miejsca, gdzie w miłej atmosferze, śmiejąc się i bawiąc spędziły przyjemnie czas. Wspólne warsztaty, zabawy, ognisko sprawiły wszystkim obecnym wiele niezapomnianych wrażeń.

     • KONKURS NA RYMOWANKĘ
      • KONKURS NA RYMOWANKĘ

      • 23 maja odbyła się uroczysta gala podsumowująca etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym: „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.

       Wśród prawie 1600 uczniów z całego regionu biorących udział w dwóch konkursach: plastycznym i na rymowankę organizowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w Białymstoku, pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki, Kuratorium Oświaty w Białymstoku, znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Układali oni rymowanki popularyzujące sposoby ograniczania ryzyka oddziaływania substancji szkodliwych na istoty żywe i skażenia środowiska naturalnego w gospodarstwach rolnych. Miło nam poinformować, że :

       III MIEJSCE zajął Piotr Staranowicz z klasy 6b. Jego rymowanka przeszła do etapu centralnego (ogólnopolskiego).

       WYRÓŻNIENIE otrzymał Damian Misiewicz z klasy 6a.

       Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów! Trzymamy kciuki za Piotrka w kolejnym etapie konkursu.

     • TEGOROCZNI STYPENDYŚCI "ŻAK"
      • TEGOROCZNI STYPENDYŚCI "ŻAK"

      • Z przyjemnością informujemy, że stypendium Burmistrza za wysokie wyniki w nauce, wysokie osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz w sporcie w ramach programu „Żak” uzyskało 57 uczniów. Oto oni:

       Zofia Andraka

       Emilia Boguszewska

       Emilia Żukowska

       Joanna Gilewska

       Kornelia Marchel

       Emil Gnidziejko

       Norbert Sawicki

       Sebastian Karny

       Anna Zimnoch

       Bartłomiej Karpowicz

       Monika Marchel

       Magdalena Sienkiewicz

       Julia Jaroszewicz

       Damian Misiewicz

       Władysław Kułak

       Amelia Zaniewska

       Patrycja Busłowska

       Natalia Turel

       Pawel Lewantowicz

       Dawid Koratkiewicz

       Edyta Kukuć

       Oleksandr Kuzmenko

       Weronika Zaniewska

       Artur Gniedziejko

       Szymon Stupak

       Piotr Szkiłądź

       Adrian Skibicki

       Oliwia Bykuć

       Nadia Zozula

       Dominika Makowska

       Julia Adamowicz

       Wiktoria Horoszko

       Katarzyna Żurkowska

       Kornelia Siemion

       Maja Kiszło

       Izabela Lewicka

       Katarzyna Bugajska

       Beata Gryszkiewicz

       Milena Grabowska

       Zuzanna Wysocka

       Milena Konopka

       Gabriela Harasiuk

       Dominika Dziemiach

       Klaudia Norkowska

       Hanna Sawicka

       Kacper Jarmoszko

       Natalia Sobolewska

       Martyna Choroszewicz

       Małgorzata Turkowska

       Bartosz Jackiewicz

       Martyna Żdanuk

       Julia Turkowska

       Aleksandra Sławińska

       Piotr Staranowicz

       Dawid Misiewicz

       Zofia Kiśluk

       Przemysław Wirkowski

      • WYRÓŻNIENI W KONKURSIE KANGUR MATEMATYCZNY

      • 16 marca 2023 roku 54 uczniów naszej szkoły brało udział w Międzynarodowym Konkursie KANGUR MATEMATYCZNY.

       Z przyjemnością informujemy, że wśród naszych uczniów znalazło się dwóch wyróżnionych. W kategorii BENIAMIN 105 punktów uzyskał Mateusz Zujko z klasy 5a oraz 101,25 punktów zdobył Bartłomiej Karpowicz z klasy 6a. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach.

     • WYJAZD NA MECZ JAGIELLONIA - CRACOVIA
      • WYJAZD NA MECZ JAGIELLONIA - CRACOVIA

      • Aż 130 osób kibicowało Jagielloni Białystok podczas meczu z Cracovią Kraków.

       Wszyscy fani otrzymali szaliki Jagielloni, które były trafionym prezentem. Cała grupa chętnie dopingowała drużynę na boisku. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę podczas meczu i mamy nadzieję, że wkrótce ponownie odwiedzimy Stadion Miejski w Białymstoku.

     • NAGRODZENI W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE HISTORYCZNYM
      • NAGRODZENI W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE HISTORYCZNYM

      • Chętni uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII pod kierunkiem p. Małgorzaty Bagińskiej wzięli udział w Konkursie Historycznym „Z miłości do niepodległej Ojczyzny… - życie i działalność gen. Władysława Andersa (1892-1970)” zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku przy współpracy Muzeum Wojska oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

       Celem konkursu było poznanie i przybliżenie uczniom sylwetki i działalności gen. Władysława Andersa oraz rozbudzenie zainteresowania historią Polski. Konkurs podzielony był na 2 kategorie: praca plastyczna i prezentacja multimedialna. Jury wyłoniło 18 najlepszych prac ze 108 zgłoszonych. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż sześcioro naszych uczniów zostało docenionych i znalazło się w gronie nagrodzonych. Są to następujące osoby:

       kategoria – praca plastyczna:

       - II miejsce - Dawid Misiewicz, kl. 4A

       - wyróżnienia: Aleksandra Sławińska, kl. 7A oraz Monika Marchel, kl. 8C

       oraz kategoria – prezentacja multimedialna:

       - II miejsce – Piotr Staranowicz, kl. 6B

       - wyróżnienia: Zofia Kiśluk, kl. 5A oraz Michała Achimowicz, kl. 8B.

       Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

     • CHŁOPCY NA IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
      • CHŁOPCY NA IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

      • "Cena sukcesu to ciężka praca, poświęcenie i determinacja, by niezależnie od tego czy w danej chwili wygrywamy czy przegrywamy dawać z siebie wszystko”.

       W sobotę chłopcy wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej drużynowo w Lidze Lekkoatletycznej zajmując 8 miejsce.

        - Norbert Sawicki 3m w skoku w dal

        - Wiktor Zaniewski 3m skok wzwyż

       Gratulujemy wytrwałości wszystkim chłopakom w dążeniu do celu. Życzymy dalszych sukcesów sportowych.

     • SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM MIKOŁUSZKO
      • SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM MIKOŁUSZKO

      • 12 maja uczniowie klas drugich uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Wojciechem Mikołuszko zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną z okazji Tygodnia Bibliotek.

       Autor zaprezentował swoją książkę, Wielkie eksperymenty dla małych ludzi". Uczniowie mieli okazję wykonać wiele ciekawych eksperymentów. Niektórzy popisali się wielką wiedzą z zakresu fizyki.