Tradycyjna dyskoteka andrzejkowa za nami! Samorząd Uczniowski dołożył wszelkich starań, aby impreza przywodziła na myśl sympatyczne wspomnienia. Nasza zdolna, pracowita młodzież przygotowała i przeprowadziła wróżby, stworzyła porywającą playlistę i zaproponowala ciekawe zabawy w rytm muzyki. Uczniowie zadbali również o klimatyczny wystrój sali. Jedynym minusem imprezy było to, że trwała za krótko! Samorząd obiecuje poprawę na choince szkolnej. Oj będzie się działo!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
"Pluszowe misie, choć wydawać by się mogło, że to tylko dziecięca zabawka, często zostają z nami przez lata" - czytamy w Akademii Librus z okazji dnia pluszowego misia.
Niepozorna maskotka rozwija dziecięcą wyobraźnię, buduje relacje, uspokaja i uczy troski o innych. Miś jest naszym przyjacielem, dlatego też wyprawiliśmy mu wielką imprezę! Odbyło się wesele Misiowej Pary, na którym zaśpiewaliśmy "Sto lat", zatańczyliśmy wspólnie taniec i wykonaliśmy okolicznościowe zdjęcia.
4
PODZIĘKOWANIA ZA ZBIÓRKĘ DLA POWODZIAN
"Uczniowie, Rodzice, Naucyciele, Pracownicy i Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach pragną podziękować za okazane wsparcie, troskę i bezinteresowną pomoc naszej szkole w tym trudnym dla nas czasie. Z głębi serca dziękujemy,
Dyrekcja Szkoły, Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski"
Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć społęczność szkoły w Głuchołazach naszą zbiórką. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas dary chociaż w niewielkim stopniu wsparły powrót uczniów do normalności przedpowodziowej.
ANDRZEJKOWE AKTYWNOŚCI JUŻ JUTRO!
PODSUMOWANIE ZBIÓRKI DLA DZIKICH ZWIERZĄT
Zbiórka "darów jesieni" koordynowana przez 10 Suchowolska Drużyna Harcerska "Centrum Europy" przeznaczonych dla dzikich zwierząt zamieszkujących nasze lasy zakończyła się ogromnym sukcesem. Dzisiaj pan Marcin Kostrzyński osobiście odebrał zebrane orzechy, kasztany i żołędzi. Na pewno nie spodziewał się takiego odzewu ze strony społeczności szkolnej. Za to my nie byliśmy zaskoczeni ani trochę, bo wiemy, że zawsze można na Was liczyć! Myślę, że ta akcja wejdzie na stałę do naszego szkolnego kalendarza.
Chłopcy z klasy 8b pomogli dzisiaj przy załadowaniu przygotowanych worków.
MISIOWA ZABAWA W ZERÓWKACH
Dzieci z zerówek uczciły Dzień Pluszowego Misia wspaniałą zabawą z p. Mileną.
W tym dniu uczniów odwiedziła też pani bibliotekarka oraz członkini koła bibliotecznego - Kasia, które przedstawiły maluchom Teatrzyk Kamichibai. Uczniowie zerówek wraz ze swoimi pluszakami z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowieści pt.: "Wyjątkowy tygrysek" oraz "Kotka Milusia". Dzieci po wysłuchaniu tekstów potrafiły pięknie odpowiedzieć na zadane pytania dotyczące zaprezentowanych bajek.
17
DWUDNIOWA WYCIECZKA SZLAKIEM RENESANSU
W zeszłym tygodniu najstarsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Lublina, Kazimierza Dolnego oraz Puław. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznać historię ludzi, którzy zmagali się z okrutnymi czasami II wojny światowej. Następnie wycieczkowicze udali się do Centrum Lublina, aby zwiedzać najciekawsze miejsca, w tym Rynek Starego Miasta, Bramę Krakowską, Wieżę Trynitarską oraz Archikatedrę Lubelską. Udało się również zobaczyć kilka rzeźb słynnych, lubelskich koziołków. Lublin wieczorową porą wyglądał magicznie. Po kolacji i wyczerpującym dniu uczniowie mogli dalej integrować się przy „planszówkach”, o dziwo bez używania telefonów komórkowych. Kolejny dzień przywitał nas lekko zimową, ale bajeczną aurą w Kazimierzu Dolnym, gdzie chodząc po znanych uliczkach i poznając legendę o czarnym kogucie, uczniowie mogli przenieść się w tajemniczy świat. Spacerując wzdłuż Wisły i podziwiając ruiny zamku, basztę oraz |Górę Trzech Krzyży można było delektować się otaczającą przyrodą. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Czartoryskich w Puławach. Zmęczeni, lecz z ogromną wiedzą wszyscy bezpiecznie wrócili do domu. To był zdecydowanie udany wyjazd!
26
MUZYCZNA WYCIECZKA
22 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie szkolnym z cyklu Akademia Młodego Melomana pt. "Muzyczne pejzaże i baśnie, czyli muzyka programowa dwóch wielkich symfoników: L. van Beethovena i E. Griega".
Uczniowie mieli okazję wysłuchać kilku znanych utworów dwóch znakomitych kompozytorów muzyki klasycznej, m.in. "Poranek", "W grocie króla gór", "Taniec norweski" - E. Griega oraz fragmentów "VI Symfonii Pastoralnej" i "Uwertury Egmont" L. van Beethovena.
Wspaniałą ucztę muzyczną uzupełnił komentarz dyrygenta orkiestry opowiadający o inspiracjach i różnych okolicznościach towarzyszących powstaniu słuchanych utworów.
Wizyta w filharmonii była idealną okazją do zobaczenia i usłyszenia instrumentów muzycznych z wszystkich grup wchodzących w skład orkiestry symfonicznej tj. instrumentów smyczkowych, dętych drewnianych i blaszanych oraz perkusyjnych.
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTERAPII
POD HASŁEM: "Czytanie daje siłę! Biblioterapia w szczególnej misji".
Z radością podsumowujemy aktywności zrealizowane w naszej szkole z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii. Był to ciekawy czas, w którym na zajęciach bibliotecznych odkrywaliśmy moc literatury oraz siłę wspierających tekstów. W trakcie przerw uczniowie mieli okazję zmierzyć się z rolą lektora, prezentując fragmenty inspirujących opowiadań czy terapeutycznych bajek. Głośne czytanie wypełniało czytelnię ciepłą atmosferą i było okazją do spotkań ale też refleksji nad znaczeniem słów w budowaniu relacji i motywacji. Koło biblioteczne „SÓWKA” przygotowało karteczki motywujące oraz teatrzyk Kamishibai pt.: „Wyjątkowy Tygrysek”. W trakcie trwania akcji na szkolnych korytarzach i w bibliotece uczniowie mieli możliwość wylosowania karteczki z inspirującym przesłaniem. Te drobne gesty pokazały, jak ważne jest wsparcie w codziennych chwilach, a także dały uczniom motywację do działania i uśmiech na twarzy. Teatrzyk Kamishibai cieszył się dużym zainteresowaniem. Dzięki zaangażowaniu członków koła, uczniowie klas młodszych mogli poznać opowieść o wyjątkowym tygrysku a klasy starsze poznawały ”Kotkę Milusię”. Jednym z najważniejszych elementów tygodnia było wspólne tworzenie Drzewa Mocy. Uczniowie dzielili się swoimi pomysłami na radzenie sobie w trudnych chwilach, zapisując je na liściach, które zawisły na gazetce ściennej na symbolicznym Drzewie Mocy. Powstała piękna pamiątka wspólnego wsparcia i wzajemnego inspirowania się. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za aktywne uczestnictwo w wydarzeniach! Mamy nadzieję, że ożywione w tych dniach postawy i refleksje pozostaną z nami na dłużej:)
33
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
JULIA W FINALE KONKURSU WOKALNEGO
17 listopada 2024 roku w Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Sokołach odbył się finał III Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznych "Do kraju tego...".
Naszą szkołę reprezentowała Julia Adamowicz - uczennica klasy 6b. Wykonała piosenkę pt. "Co to jest Niepodległość". Julia zaprezentowała się znakomicie, jednak ze względu na bardzo wysoki poziom wykonawczy oraz sporą liczbę uczestników nie udało się zdobyć nagrody. Mimo wszystko jesteśmy dumni, że mamy w naszej placówce osoby szczególnie uzdolnione, które potrafią godnie reprezentować szkołę w konkursach na szczeblu ogólnopolskim.
Gratulujemy Julii dotarcia do finału konkursu.
WARSZTATY Z UWAŻNOŚCI NA DRUGIEGO CZŁOWIEKA
W klasach trzecich ruszył cykl warsztatów, które dotyczą m.in. życzliwości i uważności na drugiego człowieka.
Relacje z rówieśnikami, innymi ludźmi, którzy różnią się od nas w wielu sferach nie są łatwe, ale niezmiernie potrzebna jest umiejętność prawidłowego ich nawiązywania. Wychowawczynie, przy współpracy z panią Mileną Kucharczyk, poprzez zabawę wprowadzają dzieci w świat emocji.
13
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Po dwóch dniach ważnych spraw, wczoraj był równie ważny dzień -Dzień Życzliwości.
To od nas zależy, jak będzie wyglądał świat wokół nas. Bądźmy życzliwi, uśmiechnięci i pomocni. Dobre słowo i pomocna dłoń są zawsze w cenie. Nasza szkoła emanowała życzliwością w postaci żółtego ubioru, miłych, powitań, pozdrowień i życzeń. Uczniowie i pracownicy mogli okazać sobie sympatię na malowniczej ściance zdjęciowej. Niech każdy dzień będzie taki jak ten wczorajszy!
33
ANONIMOWE SERDUSZKA ŻYCZLIWOŚCI KLASY 4B
Dzień Życzliwości i Pozdrowień to szczególnie pogodny czas w naszej szkole. Na korytarzach robi się słonecznie, pomimo zimowej aury za oknem.
Klasa 4b na zajęciach zrobiła sobie miłą niespodziankę w postaci miłych słów komplementów zapisywanych na serduszkach przyczepionych do ich pleców. uczniowie zorientowali się, że czasami nawet miłe słowa trudno mówić nam komuś prosto w twarz, nawet jeśli wiemy, że spowodują czyjść uśmiech. Anonimowe życzliwości uczniowie chętnie odczytywali na głos - każdy chciał się pochwalić co miłego odnalazł na swoim serduszku.
Polecamy to ćwiczenie, także w każdy inny dzień na poprawę humoru.
12
WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI W BIAŁYMSTOKU
14 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Białymstoku odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski pod hasłem: "Wolność kocham i rozumiem".
Naszą szkołę reprezentowali w nim uczniowie klasy 4A: Filip Gnidziejko i Filip Stupak oraz uczennice klasy 5B: Maria Masłowska i Aleksandra Sienkiewicz, recytując utwory: Władysława Bełzy, Wisławy Szymborskiej oraz Marii Konopnickiej. Wszyscy zaprezentowali się bardzo dobrze, jednak wobec silnej konkurencji i wysokiego poziomu konkursu, naszym uczniom nie udało się zdobyć nagród. Mimo to możemy być dumni z ich umiejętności prezentacji scenicznej oraz godnego reprezentowania szkoły na forum wojewódzkim.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF
20 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF.
Tego dnia uczniowie ubrali się na niebiesko, aby wyrazić solidarność z dziećmi na całym świecie i zwrócić uwagę na znaczenie ich praw. Kolor niebieski symbolizuje wsparcie dla działań podejmowanych przez UNICEF – organizacji, która chroni prawa dzieci, dba o ich zdrowie oraz pomaga zapewnić godne warunki życia. Z okazji tego wyjątkowego dnia w szkole odbyły się różnorodne aktywności, w tym warsztaty, pogadanki, projekcje filmów edukacyjnych i działania artystyczne. Uczniowie stworzyli także plakaty przedstawiające różne prawa dziecka, które zostały wyeksponowane na terenie szkoły, by szerzyć wiedzę o Konwencji o Prawach Dziecka.
#unicefpoland #worldchildrensday #międzynarodowydzieńprawdziecka
10
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
SOLIDARNIE PRZECIWKO PRZEMOCY
Wczoraj w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Z tej okazji uczniowie oraz nauczyciele ubrali się w kolor czerwony, który symbolizuje solidarność z ofiarami przemocy oraz stanowczy sprzeciw wobec jej stosowania. Obchodziliśmy ten dzień, ponieważ chcemy uwrażliwić społeczność szkolną na problem przemocy, promować postawy pełne empatii, szacunku i wsparcia wobec innych. Była to również okazja do rozmowy o tym, jak ważne jest budowanie bezpiecznego środowiska, w którym każdy czuje się akceptowany i chroniony. Razem możemy zmieniać świat na lepsze, zaczynając od siebie i naszego otoczenia.
4
STOP PRZEMOCY
Uczniowie klas drugich zapoznali się dzisiaj wnikliwie z gazetką ścienną, która pojawiła się w naszym holu głównym z okazji MIędzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Zachęcamy do zatrzymania się na chwilę przy naszej tablicy - dowiecie się tam jakie są rodzaje przemocy, do kogo udać się po pomoc, gdy widzimy, że ktoś jest krzywdzony, czym jest przemoc rówieśnicza.
Mówimy stanowcze STOP PRZEMOCY! Bo nie jest ona oznaką siły, ale słabości!
Archiwum Aktualności