29 października 2024 r. uczniowie klas drugich wzięli udział w audycji muzycznej „Poranek Młodego Melomana” zorganizowanym w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Był to wyjątkowo bliski kontakt ze sztuką, który pozwolił na odkrywanie magicznego świata muzyki poprzez multizmysłową naukę połączoną ze świetną zabawą. Dodatkową atrakcją było przejście szklanymi schodami, zwiedzanie wspaniałego gmachu opery i spacer w przylegających do niej ogrodach.
#DZIECIŃSTWOBEZPRZEMOCY
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w działania ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez Przemocy. W ramach kampanii drugoklasiści brali udział w Sieciakowej lekcji online: Internet Mocy bez Przemocy. Podczas lekcji, prowadzonej przez eksperta do spraw bezpieczeństwa dzieci w Internecie, uczniowie poznali drużynę Sieciaków i dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają na dzieci w Internecie oraz jak zadbać o bezpieczeństwo online. Lekcja oparta była o fabułę książek o przygodach Sieciaków i treści z serwisu edukacyjnego Sieciaki.pl.
9
SPOTKANIE Z PRZYRODNIKIEM
Wczoraj mieliśmy okazję gościć w Suchowoli gościa - pana Marcin z Lasu -Marcin Kostrzyński, który zafascynował nas światem dzikiej przyrody. Pokazywane przez niego filmy były autentyczne i przedstawiały dzikie zwierzęta wyłacznie w ich naturalnym środowisku. Dodatkowo, ujęcia wykonane przez autora zostały wykonane w etyczny sposób, gwarantujący komfort i bezpieczeństwo podpatrywanych zwierząt.
Uczniowie ze spotkania wyszli oczarowani i roześmiani - historie z życia wzięte przybliżyły młodym ludziom świat natury.
Dziękujemy panu Marcinowi za chęć spotkania się z naszymi uczniami oraz panu Łukasz Horoszko Przewodniczącemu Rady Rodziców za zaangażowanie w organizację tego spotkania.
Przypominamy, że pan Marcin z nadzieją poprosił nas o wsparcie zwierząt zamieszkujących puszczę w okolicach jego miejsca zamieszkania - tak, to te dziki - rozrabiaki o których Wam mówił Dlatego bierzcie worki i idźcie na jesienny spacer, aby w przyszłym tygodniu wesprzeć zbiórkę darów jesieni, które będą zimowym pożywieniem dla leśnych zwierząt.
3
ZBIÓRKA DARÓW JESIENI
W związku z wczorajszym spotkaniem, którego uczestnikami byli nasi uczniowie nawiązaliśmy współpracę z panem Marcinem Kostrzyńskim - przyrodnikiem znanym w mediach pod nazwą Marcin z Lasu -Marcin Kostrzyński
Na prośbę pana Marcina zachęcamy wszystkich, którym leży na sercu los zwierząt leśnych do wzięcia udziału w zbiórce darów jesieni (orzechów, kasztanów, żołędzi itp.). Zebrane dary będą stanowiły źródło pokarmu dla dzikich zwierząt w trakcie zbliżającej się zimy.
"POLA NADZIEI" - ŻONKILE ZASADZONE
Nasza szkoła już po raz szósty włącza się w kampanię: „Pola Nadziei”. W związku z tym, w piątek dziewczęta z klasy IV i V posadziły na rabatce przed szkołą cebulki żonkili – symbol nadziei. Już teraz zapraszamy całą społeczność szkolną na zdrową ucztę smakosza na rzecz fundacji „Pomóż Im”, która odbędzie się w kwietniu, gdy zakwitną nasze żonkile.
SZKOLENIE Z ZAKRESU KOMUNIKACJI I WSPÓŁPRACY
Za nami konferencja „Komunikacja jako źródło stresu – jak zadbać o współpracę i angażującą edukację”, która obejmowała praktyczne zajęcia dla kadry kierowniczej w zakresie zarządzania oraz warsztaty dla nauczycieli w kontekście trudnych rozmów z rodzicami czy sytuacji konfliktowych w placówce
Kolejny etap szkoleń - tym razem dla kadry kierowniczej, w którym brały udział nasze Panie Dyrektor.
PODNOSIMY KOMPETENCJE DOTYCZĄCE EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ
Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym było tematem wczorajszej konferencji,
z udziałem Pani Agnieszki Krokos-Janczyło, Podlaskiego Kuratora Oświaty, Pani Karoliny Perkowskiej, dyrektora Departamentu Zarządzania Funduszami i Programami UM, Pani Marzenny Habib – wicedyrektora ORE w Warszawie, Pani Katarzyny Nowakowskiej - kierownika Wydziału Edukacji Włączającej ORE. Podczas konferencji rewelacyjni prelegenci z UwB, PPP 2 i dyrektorzy placówek oświatowych szeroko zaprezentowali dobre praktyki i wymienili doświadczenia z zakresu edukacji włączającej.
2Konferencja ta nie mogłaby się odbyć bez naszego udziału, zwłaszcza, że temat zróżnicowanej grupy klasowej jest nam bardzo bliski, a edukacja włączająca staje się naszą codziennością i przyszłością. Więcej na powyższe tematy od różnorodnych specjalistów - prelegentów dowiedziała się pani Dyrektor Małgorzata Wasiluk oraz pani pedagog Katarzyna Grajewska.
fot. Centrum Edukacji Nauczycieli
WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE – etap szkolny
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku.
Konkursy kuratoryjne są nie lada wyzwaniem, ponieważ wymagają one od ucznia ogromnej wiedzy oraz zaangażowania w systematyczną naukę, dlatego tym bardziej cieszą nas sukcesy uczniów, którzy znaleźli się w gronie wyróżnionych.
Niezmiernie miło nam poinformować, że do etapu rejonowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
Kornelia Marchel (kl. 7b) z matematyki - opiekun p. Alicja Korczak
Damian Misiewicz (kl. 8a) z historii - opiekun p. Małgorzata Bagińska
Mateusz Zujko (kl. 7a) i Damian Misiewicz (kl. 8a) z geografii – opiekun p. Dariusz Makarewicz
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach!
SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z POLICJĄ
Uczniowie klas 6-8 właśnie zakończyli profilaktyczne spotkanie z przedstawiecielem Policja Sokółka, które poruszało tematy cyberprzemocy, hejtu, stalkingu oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich, czyli naszej grupy słuchaczy.
Miejmy nadzieję, że ciekawa, pełna praktycznych wskazówek prelekcja skłoniła naszych uczniów do zastanowienia się kilka razy czy warto! Czy warto nagrywać kolegów? Czy warto publikować wszystko co pomyślimy? Czy warto ponosić dotkliwe konsekwencje swoich czynów? A może warto reagować, gdy ktoś wyklucza koleżankę?
Z wieloma zagadnieniami do przemyślenia pozostawiamy naszą mądrą i empatyczną młodzież dzisiejszego poranka.
2
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
„Pasowanie, ślubowanie, prezenty, gratulacje” to wszystko przeżywali dzisiaj uczniowie klas pierwszych naszej szkoły. Podczas akademii pierwszacy brawurowo wykonali część artystyczną, przedstawiciele klas pierwszych ślubowali na sztandar, a wszystkie dzieci pierwszej klasy zostały pasowane na uczniów symbolicznym ołówkiem. Były także upominki i dyplomy, które będą przypominać im o tym dniu. Wzruszeni i szczęśliwi rodzice wspaniale przygotowali „oprawę kulinarno – kawowo – dekoracyjną”.
8
NOWA SPRAWNOŚĆ HARCERSKA - KUCHARZ
Nasi harcerze zdobywają kolejne umiejętności i sprawności. Ostatnio mieliśmy okazję samodzielnie przygotować aromatyczne gofry z dodatkami. Jak to zwykle przy gotowaniu bywa - było pysznie i pojawił się artystyczny nieład, który chętnie doprowadziliśmy do porządku.
Zabawa i nauka w kuchni to coć dla nas? Co następne?
11
MŁODZI STARSZYM
Uczniowie naszej szkoły wystąpili ostatnio w skeczach komediowych pokazujących realia uczniowskiego życia, w których przeplatała się nowoczesność z klasycznym podejściem do wiedzy. Dziewczęta z klasy siódmej oraz chłopcy z klasy czwartej rozbawili publiczność składającą się z lokalnej grupy emerytów.
Mieliśmy okazję wystąpić na scenie suchowolskiego kina dzięki zaproszeniu Miejsko - Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Suchowoli w ramach lokalnej kampanii przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i osób starszych.
#DZIECIŃSTWOBEZPRZEMOCY
Nasza szkoła bierze aktywny udział w działaniach ogólnopolskiej kampanii przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. W tym tygodniu uczniowie klas siódmych uczestniczyli w webinarze pod hasłem: Kryzys – co robić, gdy myślisz, że nie ma wyjścia?
Podczas spotkania poruszony został temat dyskomfortu psychicznego, z jakim mogą mierzyć się młode osoby w codziennym życiu. Rozmawialiśmy zarówno o dbaniu o własny dobrostan, jak i o pomaganiu swoim rówieśnikom i rówieśniczkom w sytuacjach kryzysu.
Spotkanie prowadził Tomasz Bilicki, (Inicjatywa RESTART) – pedagog, absolwent szkoleń w zakresie leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego, który ukończył również studia podyplomowe m.in. z psychologii motywacji (Uniwersytet SWPS) i psychotraumatologii (Uniwersytet Gdański). Uczył się także na Uniwersytetach: Stanforda, w Utrechcie, Medycznym Harvarda.
MAŁY WOLONTARIAT PAMIĘTA O ZMARŁYCH
17 października mali wolontariusze z klas trzecich odwiedzili cmentarz w Suchowoli. Ich celem było uczczenie pamięci zmarłych. Dzieci miały okazję posprzątać nagrobki, zapalić znicze oraz pomóc seniorom podczas prac porzadkowych, co było dla nich ważnym doświadczeniem. Wspólnie nauczyliśmy się, jak ważne jest szanowanie pamięci zmarłych.
6
AI W PRACY NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH
17.10.2024 r. miała miejsce wysoce merytoryczna, warsztatowa konferencja w zakresie wykorzystania AI w pracy nauczycieli języków obcych, zorganizowana przez konsultantki CEN p. Martę Cichosz oraz p. Emilię Perkowską we współpracy z p. dr Beatą Piecychną, prodziekanem d.s. nauki i współpracy międzynarodowej - Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, p. Piotrem Garczyńskim z Instytutu Goethego w Warszawie oraz p. Karoliną Kasperską z British Council w Warszawie. Konferencja została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty. Dziękujemy wykładowcom za profesjonalne i niezwykle ciekawe wystąpienia i warsztaty, a uczestników zapraszamy na kolejne spotkania.
Przedstawicielką naszej szkoły na bardzo wartościowym spotkaniu z prelegentami na najwyższym poziomie była pani Aleksandra Jabłońska, która zaczerpnęła nowych inspiracji i wiedzy z dziedziny wykorzystywania nowoczesnych technologii w nauczaniu języków obcych.
fot. Centrum Edukacji Nuczycieli w Białymstoku
"ISKRY NIEPODLEGŁEJ"
ISKRY NIEPODLEGŁEJ to historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.
Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie, zapraszając w podróż po polskich dokonaniach wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik.
Trudno o bardziej fascynującą lekcję historii oraz preorientacji zawodowej. Świat stoi otworem dla wszystkich, którzy wierzą w swoje możliwości i marzenia.
8
KONKURS "BEZPIECZNIE NA WSI MAMY UPADKOM ZAPOBIEGAMY"
Nasi uczniowie już biorą udział w kursach e-learningowych! Trzymamy kciuki za ich powodzenie w konkursie!
MÓWMY O ZDROWIU PSYCHICZNYM OTWARCIE
WARSZTATY INTEGRACYJNO - EDUKACYJNE KLAS PIERWSZYCH
17 października 2024 r. uczniowie klas I wzięli udział w warsztatach integracyjno – edukacyjnych, które przygotowała i przeprowadziła wraz z panią Justyną – pani Milena Kucharczyk. Głównym celem było zbudowanie w uczniach poczucia, że są częścią jednej wspólnoty. W czasie wielu ciekawych, inspirujących zabaw znikał wszelki stres, a pojawiał się uśmiech, radość i zadowolenie.
8
Archiwum Aktualności