• Aktualności

     • KANGUR MATEMATYCZNY
      • KANGUR MATEMATYCZNY

      • 21 marca 2024 r 66 uczniów naszej szkoły z klas 1- 8 brało udział w Międzynarodowym Konkursie KANGUR MATEMATYCZNY. Życzymy im jak najlepszych wyników.

     • NASZ UDZIAŁ W PROJEKCIE DOVE SELF-ESTEEM PROJEKT - WARSZTATY BUDOWANIA PEWNOŚCI SIEBIE
      • NASZ UDZIAŁ W PROJEKCIE DOVE SELF-ESTEEM PROJEKT - WARSZTATY BUDOWANIA PEWNOŚCI SIEBIE

      • Wierzymy, że wszyscy młodzi ludzie powinni dorastać w poczuciu własnej wartości i akceptacji własnego ciała. Dlatego dołączyliśmy do programu "Pewność siebie" – składającego się z przetestowanych materiałów dydaktycznych dla nauczycieli i szkół dedykowanych młodzieży od 11 do 14 roku życia.

       Stworzone z myślą o promowaniu poczucia własnej wartości materiały, umożliwiają nauczycielom i szkołom przeprowadzenie warsztatów budowania akceptacji swojego ciała. Warsztaty uzmysławiają, jaki jest wpływ ideału piękna promowanego przez media na samoocenę młodych ludzi.

       Niskie poczucie akceptacji własnego ciała i niska samoocena wpływają na wyniki szkolne. Lęk dotyczący własnego wizerunku powoduje niższą koncentrację i mniejsze zaangażowanie na lekcjach, co z kolei pociąga za sobą słabsze oceny. 8 na 10 dziewcząt przyznaje, że odsuwa się od swoich bliskich z powodu niskiej oceny swojego wyglądu.

       Warsztaty pokazują, jak społeczeństwo oraz media profesjonalne i społecznościowe promują nierzeczywisty "ideał" piękna oraz proponują strategie ochrony przez taką presją, budując jednocześnie w młodych ludziach akceptację własnego ciała.

     • SPOTKANIE PRZYRODNICZE
      • SPOTKANIE PRZYRODNICZE

      • 20 marca uczniowie klas młodszych wzięli udział w spotkaniu z panem Piotrem Tałałajem, przedstawicielem Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dzieci oglądały filmy, zdjęcia, dowiedziały się wielu ciekawostek przyrodniczych. Uczniowie zadawali pytania oraz sami wykazywali się swoją wiedzą na temat przyrody w najbliższej okolicy. Klasy otrzymały pakiety materiałów, które posłużą do pogłębiania wiedzy na zajęciach przyrodniczych.

     • RATOWNICY - PIERWSZA KLASA!
      • RATOWNICY - PIERWSZA KLASA!

      • 15 marca pierwszoklasiści gościli na zajęciach p. Pawła Zaworskiego, który jest ratownikiem medycznym. W czasie spotkania uczniowie poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy uczeń, pod czujnym okiem ratownika przećwiczył sposób i tempo wykonywania uciśnięć ratowniczych. Dzieci podzielone na małe grupki, z wielkim zaangażowaniem i przejęciem przećwiczyły na panu Pawle układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Uczniowie poznali również zasadę 3x15 przydatną w sytuacji oparzeń oraz przećwiczyły sposób opatrywania ran. Nasze warsztaty były podsumowaniem, realizacji programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, a więc pierwszoklasiści mogli wykazać się już zdobytymi wiadomościami i bardzo aktywnie brali udział w zajęciach.

       Bardzo dziękujemy p. Pawłowi, za profesjonalne przeprowadzenie zajęć, dzięki którym nasi mali uczniowie mogli zdobyć wiadomości i przećwiczyć umiejętności, które mogą uratować czyjeś życie.

     • "CZYTANIE JEST THE BEST" - KONKURS
      • "CZYTANIE JEST THE BEST" - KONKURS

      • W imieniu organizatorów wojewódzkiego konkursu plastycznego ,,Czytanie jest the best” (organizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku, Rada Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Białymstoku i Fundacja ,,Sąsiedzi”) zapraszamy do udziału.

       Konkurs „Czytanie jest the best!!!” organizowany jest w ramach XI Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku.

       W jury zasiadają pracownicy Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku.

       Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich typów szkół Białegostoku i powiatów. Odbędzie się już po raz dziewiąty.

       Konkurs wspiera biblioteki szkolne w realizacji priorytetu MEN dotyczącego upowszechniania czytelnictwa i kształtowania kompetencji czytelniczych uczniów, ma na celu rozwijanie zainteresowań współczesną literaturą dziecięcą i młodzieżową.

       Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane w najpierw w ,,Galerii na Złotej” w budynku CEN, a potem w Filiach nr 7 i 8 Książnicy Podlaskiej.

       Prace nagrodzone i wyróżnione będzie można obejrzeć w wersji elektronicznej na facebooku XI Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku, podczas uroczystości rozdania nagród oraz na stronie SP 43 i Bibservisu Bibliotek Szkolnych Podlasia.

       Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu - p. Katarzyna Grajewska

     • SPOTKANIE PREWENCYJNE NT. BEZPIECZEŃSTWA
      • SPOTKANIE PREWENCYJNE NT. BEZPIECZEŃSTWA

      • 15 marca uczniowie klas 2 i 3 wzięli udział w spotkaniu prewencyjnym dotyczącym bezpieczeństwa, które składało się z dwóch części. Pierwszą część poprowadził przedstawiciel Państwowego Inspektoratu Pracy pt. "Zabawa na wsi - zobacz co ci zagraża". Kolejne wystąpienie pt. "Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie można powierzać dzieciom do lat 16" poprowadziły pracownice PT KRUS w Dąbrowie Białostockiej. Uczniowie dowiedzieli się wielu informacji, które mogą zapewnić im bezpieczeństwo, jak również podzielili się swoją wiedzą dotyczącą bezpiecznych i niebezpiecznych zachowań. Uczestnicy spotkania otrzymali od prowadzących upominki.

     • MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM
      • MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

      • W piątek 15 marca odbyły się w naszej szkole eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. ,,Młodzież zapobiega pożarom”. Do rywalizacji przystąpiło 38 uczniów ze szkół podstawowych w Suchowoli, Chodorówce Nowej i Czerwonce oraz reprezentanci Zespołu Szkół w Suchowoli. Uczestnicy rozwiązywali testy z zakresu pożarnictwa i pierwszej pomocy.

       Z dumą możemy poinformowaćm, że nasi uczniowie zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych w Sokółce.

       Są to: Kamila Sienkiewicz z klasy VIII A w kategorii klas V-VIII (I miejsce) i Bartłomiej Andracki z klasy IV A w kategorii klas I-IV (II miejsce). Serdecznie gratulujemy.

       Dziękujemy władzom OSP w Suchowoli za przygotowanie okolicznościowych medali i pucharów uczestnikom eliminacji i Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Suchowoli za organizację Turnieju.

     • KIERMASZ JUŻ JUTRO!
      • KIERMASZ JUŻ JUTRO!

      • Przed wtorkowym świątecznym kiermaszem praca wre. Trwają ostatnie przygotowania. Mały Samorząd Uczniowski przygotowuje kartki wielkanocne i różne ozdoby. Zachęcamy wszystkich do wsparcia akcji, by pomóc naszym małym przedszkolakom.

     • Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników
      • Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników

      • 14 marca 2024r. w bibliotece szkolnej miała miejsce podniosła uroczystość: „Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników”.

       Imprezę pod kierunkiem p. Marty Kaczorowskiej przygotowały członkinie Koła Bibliotecznego „SÓWKA” (Kasia, Zosia, Beata, Magda, Natalka i Kasia).Na początek zaprezentowały przedstawienie pt. „Mole książkowe”, w oparciu o miniserial  pod tym samym tytułem: https://www.youtube.com/watch?v=3dRp3sDuq9Y 

       Pierwszoklasiści w trakcie inscenizacji wykazali się znajomością tytułów baśni, bajek lub wierszy. Trzeba przyznać, że poszło im wzorowo czyli na szóstkę. Wobec tego Paniom dyrektorkom nie pozostało nic innego jak wręczyć maluchom  dyplomy oraz książkę przygotowaną przez Instytut Książki pt. „Wnuczka antykwariusza” autorstwa  Justyny Bednarek.

       Mamy nadzieję, że rodzice z radością włączą się do wspólnego czytania ze swoimi pociechami oraz pomogą rozkochać swoje dziecko w czytaniu. Pomocą na pewno będzie przewodnik dla rodziców pierwszoklasisty pt.: „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!"

       Zapraszamy rodziców, opiekunów, dziadków do wspólnego czytania!

       Czytanie to prawdziwa frajda!

        

     • Z WIZYTĄ W OPERZE
      • Z WIZYTĄ W OPERZE

      • 12 marca 2024 roku uczniowie klas 4,5 i 6 pod opieką nauczyciela muzyki, pani Magdaleny Piątkowskiej, mieli okazję udać się do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, gdzie uczestniczyli w audycji muzycznej pt. "Konopnicka w barwach muzyki, czyli jak brzmiała jesień i zima naszych pradziadków". Słuchaliśmy na żywo wartościowej muzyki w wykonaniu artystów opery. Mieliśmy także możliwość aktywnego uczestnictwa w audycji poprzez wspólny śpiew i grę na instrumentach. Poznaliśmy nowe pojęcia z dziedziny muzyki. Prosta w przekazie i jasna w odbiorze muzyka dała nam wiele radości. Po wizycie w operze udaliśmy się do Papugarni, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć i spędzić trochę czasu z różnymi gatunkami papug. Wyjazd był wspaniałą okazją do wzmocnienia koleżeńskich więzi a także do zapoznania się z uczniami zaprzyjaźnionej Szkoły w Chodorówce Nowej, którzy również uczestniczyli w wycieczce.

     • WIELKANOCNY KIERMASZ CHARYTATYWNY
      • WIELKANOCNY KIERMASZ CHARYTATYWNY

      • Serdecznie zapraszamy na Charytatywny Kiermasz Wielkanocny połączony z Ucztą Smakosza, który się odbędzie 19 marca(wtorek) w holu Szkoły Podstawowej w Suchowoli. Pieniądze zebrane ze sprzedaży ozdób i słodkości zostaną przekazane braciom wymagającym rehabilitacji i uczęszczającym do naszego przedszkola. 

       Oto co będzie można zakupić na kiermaszu:

     • WIOSENNE KURKI
      • WIOSENNE KURKI

      • Uczniowie klas 2 oraz 1b wzięli udział w warsztatach rozwijających motorykę, usprawniających umiejętności manualne, które jednocześnie rozwijały umiejętność współpracy międzypokoleniowej. Zajęcia o charakterze terapeutycznym prowadzone były przez trenerów terapii zajęciowej i seniorów z Domu Gościnnego w Dzięciołówce. Niemały wkład w realizację mieli również rodzice, którzy z zaangażowaniem pomagali dzieciom i dopingowali je w działaniu. Efektem końcowym były wspaniałe kurki, które uczestnicy zabrali do domu. Oby kolejne inicjatywy były realizowane z takim samym zaangażowaniem.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU Z OKAZJI DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO
      • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU Z OKAZJI DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

      • W związku ze wspaniałym świętem - Dniem Języka Ojczystego - którego zadaniem jest krzewienie postawy patriotycznej oraz rozwijanie osobistej kultury języka każdego z nas uczniowie klas 4-8 mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie językowo - plastycznym pod hasłem parafrazującym znane powiedzenie "Nie oceniaj zeszytu po okładce, ale po pierwszej stronie".

       Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie, aby wyłonić zwycięzców spośród, aż 30! zgłoszonych prac. A oto wspomniani zwycięzcy:
       I miejsce - Katarzyna Bugajska, 6a
       II miejsce - Nela Sawicka, 4a
       III miejsce - Małgorzata Borowska, 8a
       wyróżnienia: Martyna Choroszewicz oraz Kornelia Siemion, 8a
       Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek, natomiast zwycięzcy bony podarunkowe do Empiku, gdzie dziewczęta będą mogły zrealizować swoje książkowe i nie tylko marzenia.
       Sponsorami konkursu była Rada Rodziców oraz sklepik szkolny za co przekazuje ogromne podziękowania organizator konkursu pani Katarzyna Grajewska.
       Galeria prac dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych na I piętrze.

     • ZASŁUŻONY WYPOCZYNEK HARCERZY
      • ZASŁUŻONY WYPOCZYNEK HARCERZY

      • Ostatnio mieliśmy przyjemność być gospodarzami i organizatorami tegorocznego DNIA MYŚLI BRATERSKIEJ. Z tej okazji zorganizowaliśmy w naszej szkole w Suchowoli spotkanie dla ponad 300! harcerzy i harcerek z Hufca ZHP Sokółka. Przygotowanie tak dużej imprezy było nie lada wyzwaniem, któremu dzielnie stawiliśmy czoła. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! W podziękowaniu za pracę, służbę i poświęcenie swojego czasu członkowie naszej drużyny spędzili miło czas w Pensjonacie Poniatowski na pizzy i kręglach, dzięki wsparciu dyrekcji naszej szkoły. W grze niepokonana okazała się druhna Hania

     • PORANEK MŁODEGO MELOMANA
      • PORANEK MŁODEGO MELOMANA

      • Poranek Młodego Melomana, to audycja muzyczna, w której wzięli udział uczniowie klas 3 oraz 2b. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w Operze i Filharmonii Podlaskiej, z której pozostały miłe wspomnienia. Dzieci odwiedziły również Papugarnię i MC Donalds. Dzięki wyjazdowi uczniowie mieli okazję zdobyć nowe doświadczenia i poznać ciekawe miejsca, do których chętnie wrócą.