• Aktualności

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
      • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      • Dzień Pluszowego Misia w klasach I-III

       „… Miś ma łapy bardzo miękkie,

       po to misiem jest,

       żeby trzymać go na ręku,

       kiedy tylko chcesz.

       Miś ma uszy do targania

       po to misiem jest,

       żeby mieć coś do kochania

       i otarcia łez…”

     • WYJAZD NA MECZ SIATKÓWKI
      • WYJAZD NA MECZ SIATKÓWKI

      • Na wszystkich arenach sportowych ważni są kibice. W piątkowy wieczór nasi uczniowie kibicowali na meczu piłki siatkowej w Suwałkach. Mimo przegranej zespołu Ślepsk Malow Suwałki, któremu kibicowaliśmy, emocje były naprawdę spore, bo kibic to jak 7. zawodnik na boisku.

      • OGÓLNOPOLSKIE BADANIA POSTRZEGANIA MATEMATYKI

      • Nasza szkoła dołączyła do projektu EduNav, którego celem jest pomoc w rozwijaniu umiejętności matematycznych dzieci i młodzieży. Do 8 grudnia uczniowie poszczególnych klas będą brali udział w internetowym badaniu, które ma pomóc w ustaleniu, co sprawia, że nauka matematyki części osób przychodzi z łatwością, a od innych wymaga znacznie większego zaangażowania.

       Eksperci projektu EduNav, powołując się na wcześniejsze badania, wskazują, że aż 75 proc. przedszkolaków ma zadatki uzdolnień matematycznych, czyli takich cech

       umysłu, które umożliwiają osiąganie bardzo dobrych wyników w naukach ścisłych. Wpływ na przebieg edukacji matematycznej ma jednak wiele czynników, w tym utrwalany przez starsze pokolenia stereotyp, że matematyka jest przedmiotem trudnym.

       - Wiedza o postawach uczniów i rodziców, którą zdobywamy dzięki Ogólnopolskiemu Badaniu Postrzegania Matematyki, jest bardzo ważnym elementem wdrażania zmian w skutecznym nauczaniu przedmiotów ścisłych. Dzięki analizie odpowiedzi, stworzymy raport, który może zmienić sposób myślenia o nauczaniu matematyki. Bardzo liczymy na to, że ta wiedza pomoże w przyszłości w ewaluacji metod edukacyjnych na wszystkich etapach kształcenia - mówi Wojciech Majeran z projektu EduNav.

       To, jak takie stereotypy wpływają na naszą zdolność uczenia się, obrazuje badanie 3M State of Science Index 2022. Aż 30 proc. osób zapytanych, co przeszkodziło w ich karierze w obszarze nauk ścisłych, odpowiedziało, że brak wiary w poziom własnej inteligencji.

       Aby pomóc dzieciom we właściwym rozwoju, konieczna jest zmiana sposobu myślenia o nauce, dostosowanie metod nauczania do dzisiejszych realiów, a także indywidualnych potrzeb uczniów. W ten sposób badacze chcą sprawić, że matematyka stanie się pozytywnie kojarzonym przedmiotem szkolnym, a uczniowe znacznie częściej będą wybierać dalszy rozwój w obszarze nauk ścisłych.

     • TOLERANCJA TO TRUDNE SŁOWO
      • TOLERANCJA TO TRUDNE SŁOWO

      • Klasa IIb rozpoczęła realizację projektu "Respektuj.pl".

       Nasi uczniowie już doskonale znają znaczenie słowa TOLERANCJA dzięki Shrekowi z bajki. Mądre i kreatywne wnioski dzieci z przebytych zajęć mogą zadziwić dorosłych.

     • OGÓLNOPOLSKI (TY)DZIEŃ BIBLIOTERAPII
      • OGÓLNOPOLSKI (TY)DZIEŃ BIBLIOTERAPII

      • "Czytanie daje siłę! Biblioterapia we wzmacnianiu rezyliencji"


       Od 14 do 21 listopada 2023 roku pod takim hasłem obchodziliśmy Ogólnopolski (Ty)dzień Biblioterapii.             

       Rezyliencja to dla naszych uczniów nowe słowo i oznacza między innymi umiejętność radzenia sobie w trudnych momentach. Wsparciem w takich ciężkich chwilach może okazać się książka. Dlatego w naszej bibliotece zorganizowaliśmy głośne czytanie na przerwach. Można było wsłuchać się w mądre bajki lub opowiadania o problemach i ich rozwiązywaniu. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, skłoniły do przemyśleń, rozbudziły wyobraźnię. W przyjaznym otoczeniu czytelni, na wygodnych pufach lub krzesełkach uczniowie korzystali z chwili wyciszenia. Poznane teksty być może staną się  wsparciem dla słuchaczy w pokonaniu własnych trudności. W ramach relaksu uczestniczący w zajęciach uczniowie rysowali mandale i zendale oraz wysłuchali fragmentu książki pt.: "A niech to gęś kopnie" Marty Guśniowskiej. Fragmentu można odsłuchać tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=bVaHcpVWJa8  

       Zapraszamy do biblioteki po książki terapeutyczne przez cały rok. Zadbaj o siebie!

       Niech książka będzie przyjacielem w pokonywaniu trudności i kryzysów.

       "A przecież to, że ktoś jest inny, nie znaczy wcale, że jest gorszy" - "Mądre bajki" - Agnieszka Antosiewicz

       Fotorelację można będzie obejrzeć na gazetce ściennej przed biblioteką w przyszłym tygodniu.

       Odszukaj siebie na zdjęciach!

     • KAMPANIA RESPEKTUJ.PL
      • KAMPANIA RESPEKTUJ.PL

      • “Nie ma dzieci. Są ludzie” Janusz Korczak

       Nasza szkoła uczestniczy w kampanii @respektuj.pl

       To pierwsza taka kampania w Polsce, przewidziana na kilka lat, w której polskie szkoły - nauczycieli i uczniów wspierają znani i cenieni artyści, dziennikarze, ludzie mediów - wspaniali, nieszablonowi, troszczący się o świat wokół nich. Inicjatorem i twórcą projektu jest Dariusz Martynowicz. Patronat nad projektem objęły: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Orange oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka. Wspiera nas także Go Jump, a partnerem technologicznym projektu jest Dell Technologies.

       Mam przyjemność ogłosić, że nasza szkoła dołączyła do tej kampanii! Wspólnie budujmy szkołę wolną od przemocy i dyskryminacji. Wejdź na stronę www.respektuj.pl

       Dołącz do nas i zmieniaj świat wokół siebie!

     • EGZAMINY PRÓBNE ÓSMOKLASISTY
      • EGZAMINY PRÓBNE ÓSMOKLASISTY

      • Uczniowie klasy ósmej stają przed wyzwaniem pierwszych próbnych egzaminów ósmoklasisty - w poniedziałek zmierzyli się z językiem polskim, dzisiaj z matematyką, a jutro zakończą ten ważny czas egzaminem z języka angielskiego i rosyjskiego. Trzymamy za nich kciuki i mamy nadzieję, że ta próba da im cenne informację na temat tego co jeszcze muszą opanować, aby wypaść jak najlepiej na swoich pierwszych poważnych egzaminach w maju.

     • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
      • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

      • „Ten świat potrzebuje nowego rodzaju armii – armii życzliwości!”

       Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Młodsze dzieci układały hasła, czytały teksty opowiadań, rozmawiały, dzieliły się żetonami na szczęście, odgrywały scenki. Celem tych zajęć było uwrażliwienie na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nas pozytywnych emocji. Okazało się, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i miłości. Przesłanie tej akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką.

       Starsi uczniowie także włączyli się do akcji - od rana uczniowie Samorządu Uczniowskiego rozdawali wszystkim "miłe słówka", a każde drzwi witały nas żółtym uśmiechem.

     • KOLOROWY TYDZIEŃ TOLERANCJI
      • KOLOROWY TYDZIEŃ TOLERANCJI

      • W minionym tygodniu z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole odbył się Kolorowy Tydzień Tolerancji, podczas którego społeczność szkolna mogła zamanifestować swoją akceptację i tolrancję inności wybranym kolorem stroju. Dodatkowym uatrakcyjnieniem akcji był ranking klas publikowany codziennie - uczniowie klas 4-8 mogli zbierać punkty za współpracę klasową. Gratulujemy wszystkim klasom! Takiego zaanagażowania nie mogliśmy się spodziewać!

     • DZIEŃ TOLERANCJI W KLASACH I - III
      • DZIEŃ TOLERANCJI W KLASACH I - III

      • 16 listopada obchodzony jest na całym świecie Dzień Tolerancji. Uczniowie klas I-III szukali w tym tygodniu odpowiedzi na pytania: Czym jest tolerancja? Dlaczego jest taka ważna? Po przeczytaniu kilku opowiadań, obejrzeniu filmów, wspólnych rozmowach, wykonaniu plakatów, wszyscy zgodnie stwierdzili, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy mamy podobne marzenia, zainteresowania, potrzebujemy przyjaciół, miłości, szacunku, akceptacji.

     • KLASA 1 A NA LEKCJI TOLERANCJI
      • KLASA 1 A NA LEKCJI TOLERANCJI

      • Klasa 1 a w związku z Kolorowym Tygodniem Tolerancji czytały pouczającą książkę Moniki Krajewskiej "Mój młodszy brat" (o chłopczyku z zespołem Downa) i dyskutowały na temat życzliwości wobec osób niepełnosprawnych.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
      • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

      • W tym roku 17 listopada przypada Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła została przyjęta do grona organizatorów tej akcji. Wszyscy uczniowie przypomnieli sobie tabliczkę mnożenia, a następnie wzięli udział w quizie, który składał się z 20 pytań dotyczących tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie 100.

       Tak przedstawia się znajomość tabliczki w poszczególnych klasach:

       4a - 60%,

       4b - 86%,

       5a - 82%,

       5b - 85%,

       6a - 87%,

       6b - 89%,

       7a - 95%,

       7b - 83%,

       8a - 81%.

       Tytuły Eksperta Tabliczki Mnożenia (100% poprawnych odpowiedzi) uzyskali w klasach:

       4a - 2 uczniów: Anna Zujko, Maciej Sztuk

       4b - 5 uczniów: Maria Masłowska, Alicja Omielan, Bartosz Lewantowicz, Mateusz Żukowski, Aleksandra Sienkiewicz

       5a - 4 uczniów: Amelia Misarko, Agata Łazarska, Magdalena Miszkiel, Dawid Misiewicz

       5b - 4 uczniów: Michał Karczewski, Mikołaj Karp, Błażej Luty, Dorota Wysocka

       6a - 3 uczniów: Mateusz Zujko, Katarzyna Bugajska, Zofia Kiśluk

       6b - 12 uczniów: Weronika Zaniewska, Maja Citkowska, Katarzyna Żurkowska, Błażej Zamojski, Zuzanna Sutuła, Mateusz Kotowski, Maciej Gryc, Kornelia Marchel, Kornelia Szczykowska, Emilia Boguszewska, Laura Zaworska, Gabriela Januszkiewicz

       7a - 5 uczniów: Sofia Ben Hassine, Bartłomiej Karpowicz, Damian Misiewicz, Natalia Sienkiewicz, Adrian Skibicki

       7b - 1 uczeń: Piotr Staranowicz

       8a - 9 uczniów: Małgorzata Borowska, Martyna Choroszewicz, Anatol Burcew, Władysław Kułak, Urszula Orzechowska, Kamila Sienkiewicz, Krzysztof Skowroński, Małgorzata Turkowska, Oleksandr Kuzmienko

       Pod kierownictwem pani Ewy Klejno uczniowie na lekcjach plastyki wykonali piękne plakaty promujące znajomość tabliczki mnożenia, które można podziwiać na szkolnych korytarzach.

     • ZERÓWKI W TEATRZE LALEK
      • ZERÓWKI W TEATRZE LALEK

      • Zerówki odbyły wycieczkę do Teatru Lalek w Białymstoku. Dzieci obejrzały ,,Baśń o Rycerzu bez Konia”. Było to wspaniałe przeżycie.

     • PRZELECIAŁY TRZY PSTRE PRZEPIÓRZYCE PRZEZ TRZY PSTRE KAMIENICE
      • PRZELECIAŁY TRZY PSTRE PRZEPIÓRZYCE PRZEZ TRZY PSTRE KAMIENICE

      • Dzieci z przedszkola, jak i uczniowie ze szkoły mający wskazania do zajęć logopedycznych korzystają w naszej placówce z takiej formy pomocy. Terapię organizuje się dla dzieci z zaburzeniami mowy, które powodują zakłócenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę. Głównym celem zajęć jest korygowanie i eliminowanie zaburzeń mowy, a także doskonalenie mowy już ukształtowanej odpowiednio do wieku dziecka. Cele osiągane są poprzez wykonywanie określonych ćwiczeń dobranych indywidualnie do każdego dziecka. Zajęcia urozmaicane są odpowiednio dobranymi grami i zabawami logopedycznymi. W czasie zajęć wykorzystywane są różnorodne środki dydaktyczne: lustra logopedyczne, piórka, bańki mydlane, wiatraczki, kubeczki, słomki i wiele innych. Dodatkowo w grupach przedszkolnych i klasach „0” prowadzone są zajęcia grupowe z profilaktyki logopedycznej, podczas których dzieci wykonują różnorodne ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia narządów mowy, takie jak: doskonalenie pracy żuchwy, warg, języka, podniebienia miękkiego oraz różne ćwiczenia emisyjno-głosowe. Dzieci biorą udział również w różnego rodzaju zabawach logorytmicznych czy usprawniających motorykę dużą i małą. Dla prawidłowego przebiegu terapii logopedycznej niezbędna jest współpraca na linii logopeda – rodzic. Dzieci nie pokonają wad wymowy, jeżeli w domu nie będą mogły liczyć na pomoc rodziców, z którymi powtórzą przekazany materiał słownikowy czy ćwiczenia zalecone przez logopedę. Ćwiczenia powinny być wykonywane starannie i codziennie. Od tego zależy powodzenie w terapii. Życzymy wszystkim dzieciom cierpliwości, systematyczności i siły w rozwijaniu sprawności językowej, a przy tym wesołej zabawy na zajęciach logopedycznych.

     • WYCIECZKA DO AUGUSTOWA
      • WYCIECZKA DO AUGUSTOWA

      • 9 listopada odbył się wyjazd uczniów klas pierwszych i drugich do Augustowa na spektakl muzyczny "Piękna i Bestia ". Przedstawienie bardzo spodobało się młodym widzom. Uczniowie wraz z opiekunami udali się również do parku w Augustowie, gdzie spędziły przyjemnie czas na świeżym powietrzu.

     • EDUKACJA PATRIOTYCZNA W KLASACH 1-3
      • EDUKACJA PATRIOTYCZNA W KLASACH 1-3

      • Także nasi młodsi uczniowie uczcili odzyskanie przez Polskę niepodległości organizując wspólny koncert pieśni patriotycznych oraz uczestnicząc w zajęciach o tematyce patriotycznej.