• Aktualności

     • NOWE ROBOTY
      • NOWE ROBOTY

      • Nasza szkoła systematycznie powiększa swój asortyment robotów. Oprócz Ozobotów, Genibotów, Intelino pojawiły się niedawno zakupione Photony. Roboty są używane podczas różnych zajęć, m.in. : zajęć korekcyjno - kompensacyjnych, zajęć komputerowych oraz zajęć rozwijających z matematyki.

     • WYCIECZKA DO WARSZAWY
      • WYCIECZKA DO WARSZAWY

      • Uczniowie klas siódmych i klasy ósmej z gościnnym udziałem także najstarszych uczniów ze szkoły w Chodorówce wyjechali na wycieczkę do stolicy naszego kraju.

        

       Głównym punktem podróży była wizyta w Sejmie RP - grupa miała okazję zwiedzić budynek oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji nt. funkcjonowania polskiego rządu. Dodatkową atrakcją był udział w trwających tego dnia obradach Sejmu.

       Swoje bramy także otworzyło przed wycieczkowiczami Muzeum Powstania Warszawskiego, które zachwyciło ogromem informacji, eksponatów, interaktywnych możliwości - filmów 3d, nagrań telefonicznych z powstańcami, obsługą maszyny drukarskiej czy zebraniem kartek z kalendarza, z których słynie muzeum.

       Na zakończenie dnia klasy wraz z wychowawcami ruszyły na podbój Warszawy udając się do Escape Roomów, które były poświęcone różnym tematom. Wyposażeni jedynie we własną wiedzę, pomysłowość oraz wsparcie grupy (żadnych telefonów) zostali zamknięci w pokojach zagadek. Zadań było wiele - niektórzy najedli się trochę strachu - a emocje utrzymywały się jeszcze długo po opuszczeniu pokoi. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie grupy ukończyły zadania. Niektórym udało się to nawet przed czasem!

     • SZKOLNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ KLAS NAJSTARSZYCH
      • SZKOLNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ KLAS NAJSTARSZYCH

      • Tydzień wcześniej byli tylko kibicami. W piątek 01.12.2023r. nasi uczniowie poszli za ciosem i rozegrali turniej piłki siatkowej klas VII-VIII chłopców. Po meczach pełnych emocji i gorącym kibicowaniu klasa VII A zajęła I miejsce, klasa VIII A II miejsce, klasa VII B III miejsce.

       Gratulacje!

     • LAUREACI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO „PODLASCY ŻYDZI”
      • LAUREACI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO „PODLASCY ŻYDZI”

      • Dn. 30 listopada 2023 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego w Białymstoku odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla wyróżnionych uczestników III edycji Konkursu Historycznego pt. „Podlascy Żydzi” zorganizowanego przez Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku.

       Patronat Honorowy nad konkursem objęli: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Białegostoku, Białostocki Ośrodek Kultury - Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz patroni medialni: TVP 3 BIAŁYSTOK i Polskie Radio Białystok.

       Celem konkursu było przede wszystkim upamiętnienie 80. rocznicy powstania w getcie białostockim, zainteresowanie uczniów historią regionalną swojej „Małej Ojczyzny”, popularyzowanie wiedzy na temat społeczności żydowskiej i funkcjonowania sztetli na Podlasiu, ale także zainspirowanie do pracy twórczej i rozwijania własnej kreatywności.

       Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa podlaskiego. Zgodnie z regulaminem prace mogły być wykonane w 3 kategoriach: prezentacja multimedialna, praca literacka, praca plastyczna.

       Na konkurs wpłynęło 110 prac, spośród których w gronie wyróżnionych znalazło się czworo uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Suchowoli pod kierunkiem pani Małgorzaty Bagińskiej. A są to:

       Damian Misiewicz, kl. 7a - I miejsce (prezentacja multimedialna)

       Dawid Koratkiewicz, kl. 7a – II miejsce (praca plastyczna)

       Aleksandra Sławińska, kl. 8a – III miejsce (praca plastyczna)

       Dawid Misiewicz, kl. 5a – wyróżnienie (praca plastyczna)

       Oprócz wyróżnionych laureatów w konkursie udział wzięli: Sofia Ben Hassine (kl. 7a) oraz uczennice z klasy 6a: Katarzyna Bugajska, Zofia Kiśluk, Izabela Lewicka.

       Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów oraz nieustającej pasji w poszukiwaniu nowych wyzwań!

     • ANDRZEJKI
      • ANDRZEJKI

      • Dawniej andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Nadal są jednak wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

       „Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji”.

       I tak właśnie było też w naszej szkole. 30 listopada MSU z pomocą koleżanek i kolegów z klas III zorganizował Salon Wróżb Andrzejkowych. Ogromnym powodzeniem cieszyły się ciasteczka z wróżbą, losowanie karteczek, imion, rzucanie kostkami. Zabawy te dostarczyły dzieciom wielu przeżyć i emocji, chociaż wszyscy traktowaliśmy je trochę z przymrużeniem oka.

     • PSZCZOŁA BOHATER W III KLASIE
      • PSZCZOŁA BOHATER W III KLASIE

      • 29 listopada uczniowie klasy III a gościli na zajęciach pana Dariusza Makarewicza, który wyjątkowo interesująco opowiadał o pszczołach, o ich życiu, zwyczajach, a także ich znaczeniu w przyrodzie. Uczniowie mogli poznać budowę ula, dotknąć ramek, powąchać pyłku i posmakować miodu, jabłuszek i soku. Zajęcia te odbywały się w ramach projektu Akademia Pszczoły Bohatera. Na pewno zachęciły wszystkich do zgłębiania wiedzy o tych pożytecznych owadach.

     • AKADEMIA PSZCZOŁY BOHATERA
      • AKADEMIA PSZCZOŁY BOHATERA

      • Uczniowie klas drugich rozpoczęli realizację projektu "Akademia Pszczoły Bohatera ".

       Celem projektu jest zwrócenie uwagi jak ważną rolę odgrywają pszczoły w ekosystemie oraz kształtowanie postaw prośrodowiskowych uczniów. Podczas zajęć z nauczycielem biologii panem Dariuszem Makarewiczem, który jest jednocześnie pasjonatem pszczół, dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o tych bardzo pożytecznych owadach.

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
      • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      • Dzień Pluszowego Misia w klasach I-III

       „… Miś ma łapy bardzo miękkie,

       po to misiem jest,

       żeby trzymać go na ręku,

       kiedy tylko chcesz.

       Miś ma uszy do targania

       po to misiem jest,

       żeby mieć coś do kochania

       i otarcia łez…”

     • WYJAZD NA MECZ SIATKÓWKI
      • WYJAZD NA MECZ SIATKÓWKI

      • Na wszystkich arenach sportowych ważni są kibice. W piątkowy wieczór nasi uczniowie kibicowali na meczu piłki siatkowej w Suwałkach. Mimo przegranej zespołu Ślepsk Malow Suwałki, któremu kibicowaliśmy, emocje były naprawdę spore, bo kibic to jak 7. zawodnik na boisku.

      • OGÓLNOPOLSKIE BADANIA POSTRZEGANIA MATEMATYKI

      • Nasza szkoła dołączyła do projektu EduNav, którego celem jest pomoc w rozwijaniu umiejętności matematycznych dzieci i młodzieży. Do 8 grudnia uczniowie poszczególnych klas będą brali udział w internetowym badaniu, które ma pomóc w ustaleniu, co sprawia, że nauka matematyki części osób przychodzi z łatwością, a od innych wymaga znacznie większego zaangażowania.

       Eksperci projektu EduNav, powołując się na wcześniejsze badania, wskazują, że aż 75 proc. przedszkolaków ma zadatki uzdolnień matematycznych, czyli takich cech

       umysłu, które umożliwiają osiąganie bardzo dobrych wyników w naukach ścisłych. Wpływ na przebieg edukacji matematycznej ma jednak wiele czynników, w tym utrwalany przez starsze pokolenia stereotyp, że matematyka jest przedmiotem trudnym.

       - Wiedza o postawach uczniów i rodziców, którą zdobywamy dzięki Ogólnopolskiemu Badaniu Postrzegania Matematyki, jest bardzo ważnym elementem wdrażania zmian w skutecznym nauczaniu przedmiotów ścisłych. Dzięki analizie odpowiedzi, stworzymy raport, który może zmienić sposób myślenia o nauczaniu matematyki. Bardzo liczymy na to, że ta wiedza pomoże w przyszłości w ewaluacji metod edukacyjnych na wszystkich etapach kształcenia - mówi Wojciech Majeran z projektu EduNav.

       To, jak takie stereotypy wpływają na naszą zdolność uczenia się, obrazuje badanie 3M State of Science Index 2022. Aż 30 proc. osób zapytanych, co przeszkodziło w ich karierze w obszarze nauk ścisłych, odpowiedziało, że brak wiary w poziom własnej inteligencji.

       Aby pomóc dzieciom we właściwym rozwoju, konieczna jest zmiana sposobu myślenia o nauce, dostosowanie metod nauczania do dzisiejszych realiów, a także indywidualnych potrzeb uczniów. W ten sposób badacze chcą sprawić, że matematyka stanie się pozytywnie kojarzonym przedmiotem szkolnym, a uczniowe znacznie częściej będą wybierać dalszy rozwój w obszarze nauk ścisłych.

     • TOLERANCJA TO TRUDNE SŁOWO
      • TOLERANCJA TO TRUDNE SŁOWO

      • Klasa IIb rozpoczęła realizację projektu "Respektuj.pl".

       Nasi uczniowie już doskonale znają znaczenie słowa TOLERANCJA dzięki Shrekowi z bajki. Mądre i kreatywne wnioski dzieci z przebytych zajęć mogą zadziwić dorosłych.

     • OGÓLNOPOLSKI (TY)DZIEŃ BIBLIOTERAPII
      • OGÓLNOPOLSKI (TY)DZIEŃ BIBLIOTERAPII

      • "Czytanie daje siłę! Biblioterapia we wzmacnianiu rezyliencji"


       Od 14 do 21 listopada 2023 roku pod takim hasłem obchodziliśmy Ogólnopolski (Ty)dzień Biblioterapii.             

       Rezyliencja to dla naszych uczniów nowe słowo i oznacza między innymi umiejętność radzenia sobie w trudnych momentach. Wsparciem w takich ciężkich chwilach może okazać się książka. Dlatego w naszej bibliotece zorganizowaliśmy głośne czytanie na przerwach. Można było wsłuchać się w mądre bajki lub opowiadania o problemach i ich rozwiązywaniu. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, skłoniły do przemyśleń, rozbudziły wyobraźnię. W przyjaznym otoczeniu czytelni, na wygodnych pufach lub krzesełkach uczniowie korzystali z chwili wyciszenia. Poznane teksty być może staną się  wsparciem dla słuchaczy w pokonaniu własnych trudności. W ramach relaksu uczestniczący w zajęciach uczniowie rysowali mandale i zendale oraz wysłuchali fragmentu książki pt.: "A niech to gęś kopnie" Marty Guśniowskiej. Fragmentu można odsłuchać tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=bVaHcpVWJa8  

       Zapraszamy do biblioteki po książki terapeutyczne przez cały rok. Zadbaj o siebie!

       Niech książka będzie przyjacielem w pokonywaniu trudności i kryzysów.

       "A przecież to, że ktoś jest inny, nie znaczy wcale, że jest gorszy" - "Mądre bajki" - Agnieszka Antosiewicz

       Fotorelację można będzie obejrzeć na gazetce ściennej przed biblioteką w przyszłym tygodniu.

       Odszukaj siebie na zdjęciach!

     • KAMPANIA RESPEKTUJ.PL
      • KAMPANIA RESPEKTUJ.PL

      • “Nie ma dzieci. Są ludzie” Janusz Korczak

       Nasza szkoła uczestniczy w kampanii @respektuj.pl

       To pierwsza taka kampania w Polsce, przewidziana na kilka lat, w której polskie szkoły - nauczycieli i uczniów wspierają znani i cenieni artyści, dziennikarze, ludzie mediów - wspaniali, nieszablonowi, troszczący się o świat wokół nich. Inicjatorem i twórcą projektu jest Dariusz Martynowicz. Patronat nad projektem objęły: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Orange oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka. Wspiera nas także Go Jump, a partnerem technologicznym projektu jest Dell Technologies.

       Mam przyjemność ogłosić, że nasza szkoła dołączyła do tej kampanii! Wspólnie budujmy szkołę wolną od przemocy i dyskryminacji. Wejdź na stronę www.respektuj.pl

       Dołącz do nas i zmieniaj świat wokół siebie!

     • EGZAMINY PRÓBNE ÓSMOKLASISTY
      • EGZAMINY PRÓBNE ÓSMOKLASISTY

      • Uczniowie klasy ósmej stają przed wyzwaniem pierwszych próbnych egzaminów ósmoklasisty - w poniedziałek zmierzyli się z językiem polskim, dzisiaj z matematyką, a jutro zakończą ten ważny czas egzaminem z języka angielskiego i rosyjskiego. Trzymamy za nich kciuki i mamy nadzieję, że ta próba da im cenne informację na temat tego co jeszcze muszą opanować, aby wypaść jak najlepiej na swoich pierwszych poważnych egzaminach w maju.

     • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
      • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

      • „Ten świat potrzebuje nowego rodzaju armii – armii życzliwości!”

       Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Młodsze dzieci układały hasła, czytały teksty opowiadań, rozmawiały, dzieliły się żetonami na szczęście, odgrywały scenki. Celem tych zajęć było uwrażliwienie na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nas pozytywnych emocji. Okazało się, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i miłości. Przesłanie tej akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką.

       Starsi uczniowie także włączyli się do akcji - od rana uczniowie Samorządu Uczniowskiego rozdawali wszystkim "miłe słówka", a każde drzwi witały nas żółtym uśmiechem.

     • KOLOROWY TYDZIEŃ TOLERANCJI
      • KOLOROWY TYDZIEŃ TOLERANCJI

      • W minionym tygodniu z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole odbył się Kolorowy Tydzień Tolerancji, podczas którego społeczność szkolna mogła zamanifestować swoją akceptację i tolrancję inności wybranym kolorem stroju. Dodatkowym uatrakcyjnieniem akcji był ranking klas publikowany codziennie - uczniowie klas 4-8 mogli zbierać punkty za współpracę klasową. Gratulujemy wszystkim klasom! Takiego zaanagażowania nie mogliśmy się spodziewać!